akademik w Gdyni

Zbudują nowy akademik w Gdyni. Będzie najnowocześniejszy w Polsce

Nowy akademik zbuduje Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Projekt nowoczesnego budynku powstał w pracowni Kowalski Architekci.

Inwestycja realizowana przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni to odpowiedź na wzrost liczby studentów. W przypominającym apartamentowiec budynku znajdą się sale wykładowe, audytorium, pokoje studentów, kuchnia i stołówka. Obiekt powstanie na terenie uczelni przy ul. Śmidowicza 69. W miejscu, w którym dziś znajduje się przeznaczone do rozbiórki betonowe boisko.

W związku z dynamicznie zwiększającą się w ostatnich latach liczbą studentów wojskowych i planowanych kolejnych liczniejszych roczników, Akademii Marynarki Wojennej zaczęło brakować sal wykładowych, miejsc noclegowych, a przede wszystkim możliwości żywienia studentów i kadry. Stąd konieczność budowy nowego budynku, który łączy w sobie wiele funkcji – mówi Marek Drygas, kanclerz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

akademik w Gdyni


Projekt architektoniczny przewiduje, że na parterze powstanie kuchnia i stołówka z możliwością całodniowej pracy. Stołówka będzie mogła obsłużyć jednocześnie nawet 300 osób. Na pierwszym piętrze znajdzie się 6 sal wykładowych oraz audytorium na 70 osób. Kolejne kondygnacje wypełnią pokoje studenckie. W sumie w akademiku powstanie 100 pokoi jednoosobowych oraz 50 pokoi dwuosobowych dla podchorążych ostatnich roczników i kadry Marynarki Wojennej przebywającej na kursach specjalistycznych. Inwestor planuje też stworzenie 4 sali szkoleniowych. Na ostatnim piętrze zaplanowano powstanie sali konferencyjnej oraz mesy oficerskiej.

Projekt architektoniczny budynku wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez uczelnię. Nowy akademik w Gdyni kosztować będzie 55 mln złotych. Inwestycja zrealizowana zostanie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, a więc z pieniędzy wszystkich osób, które w Polsce płacą podatki.

Czytaj też: Gdynia | Architektura | Edukacja

źródło: UM Gdynia, Kowalski Architekci Sp. z o.o.