Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju. Najpiękniejszy basen termalny w Polsce

Neobarokowy Zdrój Wojciech jest uznawany za architektoniczną perełkę polskich uzdrowisk. Śmiało można uznać go za najpiękniejszy basen termalny w Polsce. Znajdujący się w Lądku-Zdroju obiekt zachwyca niezwykłością architektury, stylistyką, ale także wielowiekową historią.

Budynek będący dumą dolnośląskiego uzdrowiska został wybudowany już w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody leczniczej. Przebudowany został dokładnie dwieście lat później, w 1880 roku, w neobarokowym stylu. Przepiękna bryła budynku jest wzorowana na planach łaźni tureckiej, a architekci mieli wzorować się na łaźni znajdującej się w Budzie. Jego kopuła do dziś góruje nad uzdrowiskiem i pełnym zieleni parkiem zdrojowym mającym powierzchnię ponad hektara.

Budynek został wzniesiony na planie koła. Posiada cztery ryzality wejściowe, które są akcentowane frontonami, przerwanymi portykami wgłębnymi lub arkadowymi podcieniami. W środku najstarszego i najokazalszego lądeckiego budynku znajduje się okrągły basen termalny, codziennie napełniany wodą zdrowotną. Na jego parterze znajdują się także specjalne pomieszczenia z marmurowymi wannami kąpielowymi. Zabiegi są tu wykonywane wyłącznie z użyciem leczniczej wody siarczkowo-fluorkowej.


Na piętrze zabytkowego obiektu znajduje się natomiast pijalnia wód mineralnych, gdzie można spróbować lokalnych wód „Zdzisław” i „Maria Skłodowska-Curie”. Wody te mają między innymi przedłużać młodość, poprawiać wygląd skóry i obniżać cholesterol. W tym miejscu znajduje się także klimatyczna kawiarenka z widokiem na zielone uzdrowisko. Można tu spróbować również innych lokalnych specjałów. Wśród nich jest piwo Lądeckie produkowane przez miejscowy, rzemieślniczy browar Rebelia z pobliskich Ząbkowic Śląskich. Wraz z nim można nabyć kufel z wizerunkiem Zdroju Wojciech. Ciekawostką są także dostępne tu kruche wafelki o charakterystycznym okrągłym kształcie, które pojawiły się w Europie w 1856 roku. Stały się wówczas deserem lubianym przez gości eleganckich kurortów. Wafelkami tymi miał zachwycić się nawet Johann Wolfgang von Goethe, który właśnie w lądeckim uzdrowisku w sierpniu 1790 roku obchodził swoje 41. urodziny.

Na najwyższym poziomie zabytku prezentowane są także wystawy czasowe. Aktualnie można podziwiać zdjęcia prezentujące piękno przyrody Ziemi Kłodzkiej i polsko-czeskiego pogranicza. Tu znajduje się także historyczny plan dawnego uzdrowiska, dzięki któremu można lepiej poznać dawne dzieje kurortu oraz jego ówczesną i aktualną topografię. Historia uzdrowiska, które już w połowie XIII wieku miało być miejscem, gdzie praktykowano leczenie termalne, skrywa zresztą wiele ciekawostek. Warto poznać ją lepiej odwiedzając Lądek-Zdrój i Zdrój Wojciech. Kilkuwiekowe dzieje dolnośląskiego kurortu można poznać także w tym miejscu.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Tomasz Kobylański, materiały Uzdrowiska Lądek-Długopole SA

Czytaj też: Zdrowie | Basen | Podróże | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły