To ważny element tkanki miejskiej. Elementy małej architektury mają ogromny wpływ na to, jak odbieramy miasto oraz jak spędzamy czas w publicznej przestrzeni. Kolekcję mebli miejskich #smartcity zaprojektowali Marta Przybylska i Tomasz Wieteska z pracowni MaP Design. Seria zdobyła tytuł „Innowatora Mazowsza” w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Niewiele brakowało, by meble projektu MaP Design były już obecne na ulicach Warszawy. W 2018 roku architekt Marta Przybylska zaprojektowała serię mebli miejskich, które zgłosiła do konkursu organizowanego przez miasto.
Do wygranej i realizacji zabrakło nam jednego punktu, ale w społecznym sondażu nasze meble uzyskały najwięcej polubień od mieszkańców i sympatyków stolicy. To nas zachęciło do stworzenia kolejnego kompletu mebli miejskich, tym razem pomyślanych jako połączenie wzornictwa, technologii i współczesnego stylu życia – mówi architekt Marta Przybylska.
Prezentowaną kolekcję #smartcity zaprojektowali Marta Przybylska i Tomasz Wieteska, a za produkcję odpowiada firma Puczyński Mała Architektura. Nowoczesne meble miejskie #smartcity zostały zaprojektowane do przestrzeni publicznych i odpowiadają na ważną potrzebę społeczną, jaką jest chęć spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą, przy jednoczesnej dbałości o to środowisko.
Produktami wchodzącymi w skład linii wzorniczej są: ławka miejska z oparciem, pergola, komplet piknikowy i kosz na śmieci. Skład linii odpowiada na zapotrzebowanie użytkowników przestrzeni publicznych, wielokrotnie zgłaszane producentowi, tj. firmie Puczyński Mała Architektura w postaci zapytań ofertowych. W założeniu estetycznym cała kolekcja miała być spotkaniem nowoczesności i technologii w uniwersalnej stylistyce, o wyrazistej tożsamości wizualnej, trudna w plagiatowaniu i wandaloodporna.
Podstawowym meblem zestawu jest ławka z oparciem. To mebel wyróżniający się mocną bryłą. Jego siedzisko z drewnianych szczeblin przechodzi w betonowe płaszczyzny, zamykając całość w miękką formę o obłych narożnikach. Surowość betonu i geometryczna precyzja złagodzona jest zdobieniami w postaci rysunku powtarzających się linii wytłoczonych w betonowych podporach. Porowata faktura betonu w elementach konstrukcyjnych stanowi równowagę dla ciepłej faktury drewna na siedzisku i oparciu. Ławki posiadają wbudowane oświetlenie zasilane energią elektryczną lub solarną poprzez panele fotowoltaiczne umieszczone ponad ławką na stalowym trejażu. Przy takim zestawieniu, w środku ławki montowany jest akumulator, dostępny poprzez stalową pokrywę w tylnej części. Możliwym jest także wyposażenie ławki w bryzgoszczelne gniazda ładowania dla urządzeń mobilnych, które umieszczane są w cokole lub z tyłu oparcia i zasilane podobnie do oświetlenia.
Kolejnym elementem zestawu mebli miejskich jest pergola, która składa się z dwóch ławek wraz z trejażami, stanowiącymi podpory dla roślinności pnącej lub paneli fotowoltaicznych. Górna płaszczyzna łącząca dwa trejaże wypełniona jest lekką, metalową siatką, umożliwiającą regulację przejścia między ławkami i szerokości dla całej pergoli. Mocna i zdecydowana tożsamość wizualna wyrażona jest w falujących krzywiznach trejażu, które mają swój odpowiednik w zbiegających się geometrycznie liniach betonowych zdobień w konstrukcji ławek. Trejaż wykonany jest ze stalowych prętów, malowanych proszkowo na dowolny kolor i posiada wbudowane linie świetlne, jako opcję wyboru. W przypadku braku zasilania energią elektryczną oświetlenie oraz gniazda ładowania urządzeń mobilnych zasilane są panelami fotowoltaicznymi.
Formy elementów pergoli zostały opracowane tak, aby pozwalały na budowę wielu konfiguracji w zależności od potrzeb i wielkości miejsca docelowego. Można z niej tworzyć przejścia oplecione roślinnością lub kąciki do spotkań z niewielkim stolikiem.
Innym meblem jest komplet piknikowy. Architekci zaprojektowali go ze stołu oraz dwóch ław o asymetrycznej długości siedziska, co umożliwia podjazd do stołu osobie na wózku.
Idea kompozycyjna zestawiania pełnych i przeziernych płaszczyzn, przeniesiona tu została na układ betonowych elementów konstrukcji ław i otworów nakreślonych stalowymi profilami podpór stolika. Drewniane szczebliny siedziska wraz z betonowymi podstawami zamykają siedziska w mocne bryły, dla których przeciwwagą jest lekka forma stołu – tłumaczą autorzy projektu.
Kosz na śmieci zaprojektowano jako zamknięta forma, z otworem zabezpieczonym przed penetracją ptaków. Specjalny kołnierz w środku ma zapobiegać wyciąganiu przez nie śmieci. Obudowa wraz z drzwiczkami serwisowymi wykonana jest ze stalowych paneli, malowanych na dowolny kolor. Kosze posiadają wbudowane oświetlenie akcentujące rysunek formy, jako opcję wyboru. Mogą też zostać wyposażone w sensor stopnia zapełnienia, sensor lokalizacji i pożaru, połączony z aplikacją przetwarzająca te dane i ułatwiającą zarządzanie oraz optymalizującą serwisowanie (np. opróżnianie koszy w zależności od potrzeby, szybkie odnajdywanie po przemieszczeniu etc.). Kosze można zestawiać w układy do segregacji malowane we wskazanych ustawowo kolorach.
Kolekcja wykonana jest z trzech materiałów: stali malowanej proszkowo, naturalnego drewna oraz betonu GRC (Glassfibre Reinforced Concrete), czyli betonu zbrojonego włóknem szklanym. Jest to materiał trwalszy i bardziej wytrzymały od tradycyjnego betonu, o dużych walorach estetycznych i możliwościach precyzyjnego formowania. Może być barwiony w masie na dowolny kolor. Do wytworzenia formy wykorzystywana jest technologia CNC, zapewniająca komputerową precyzję wykonania. Właściwości plastyczne betonu pozwalają także na indywidualizację mebli poprzez naniesienie dowolnego logo firmy lub herbu miasta.
źródło: MaP Design
Czytaj też: Meble miejskie | Warszawa | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie