ARCHITEKTURA

Zielona ofensywa! W Szczecinie posadzono 4500 nowych drzew

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Szczecinie posadzono 4500 drzew i 25 tysięcy krzewów. Plan zakłada, że w przyszłym roku w mieście pojawi się jeszcze więcej zieleni.

Nasadzenia w Szczecinie obejmowały i będą obejmować przeróżne fragmenty miasta. Nasadzenia pojawiają się też na terenach placówek oświatowych – w szkołach i przedszkolach. Nowe nasadzenia znalazły się we wszystkich ośmiu rejonach: na Rynku Nowym posadzono 600 róż, kolejne 100 przy ulicy Kuśnierskiej, a przy ulicy Grodzkiej pół tysiąca. Znalazły się tam również trzmieliny japońskie w ilości 500 sztuk. Tawuły natomiast na Rondzie Giedroycia, przy ul. Mieszka I czy na skwerze Guido Recka.  Drzewa (m.in. Brzozy, buki, graby, jarząby, jesiony, kasztanowce) posadzono m.in. pomiędzy ulicą Europejską, a placem Słowińców (100 sztuk), przy ulicy Kasjopei (45 sztuk), Hożej (40 sztuk), Ściegiennego (30sztuk),   przy ulicy Mickiewicza (25 sztuk), przy ulicy Floriana Szarego (20 sztuk), Romera (30 sztuk) czy Rydla (30 sztuk).

Jeszcze wcześniej 630 drzew posadził Zakład Usług Komunalnych – wszystkie z 3-letnią gwarancją zawierającą regularne zabiegi pielęgnacyjne, czyli: podlewanie, odchwaszczanie czy nawożenie. Drzewa znalazły się zarówno w parkach, jak i w pasach drogi.

Gatunki nasadzeń są bardzo zróżnicowane. Objęły m.in. robinie, lipy, jarząby, klony, wiśnie, platany, kasztanowce, buki, graby, świerki, daglezje czy brzozy. Większość z nich jest sporych rozmiarów, bo dochodzi nawet do 5 metrów wysokości – mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta do spraw komunalnych i ochrony środowiska.

Wydział Lasów Miejskich zamierzał w tym roku posadzić 20 tysięcy drzew – wszystko przy udziale dzieci i młodzieży. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, udział większej ilości dzieci został odwołany. Przy ulicy Jaworowej – na niezagospodarowanym dotąd i zaśmieconym terenie – tuż przy samej drodze – posadzono wstępnie 3000 dębów. Pozostałe 17 tysięcy – na Kijewie oraz przy jeziorze Głębokim – posadzonych zostanie z dziećmi na wiosnę. To jeszcze nie wszystko: lasy miejskie zadeklarowały już teraz posadzenie dodatkowych 20 tysięcy drzew!

Dodatkowo miasto inwestuje w łąki kwietne. W tym roku zajęły one 32 tysięcy metrów kwadratowych. Największa znalazła się przy ulicy 26 kwietnia. Pisaliśmy o tym w artykule TUTAJ.

Ogromny plus dla szczecińskich urzędników należy się za opracowanie specjalnego dokumentu, to Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin. Dokument opracowali naukowcy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i obejmuje on mnóstwo wytycznych, które powinny być wskazówką podczas realizacji miejskich inwestycji w plenerze. Dokument zakłada budowę w mieście zielonych stref przyjaznych pieszym, obejmujących między innymi powstawanie woonerfów oraz zielonych elewacji na budynkach.

zdjęcie ilustracyjne

źródło: UM Szczecin

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej