zdjęcie ilustracyjne

Zielona ofensywa! W Szczecinie posadzono 4500 nowych drzew

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Szczecinie posadzono 4500 drzew i 25 tysięcy krzewów. Plan zakłada, że w przyszłym roku w mieście pojawi się jeszcze więcej zieleni.

Nasadzenia w Szczecinie obejmowały i będą obejmować przeróżne fragmenty miasta. Nasadzenia pojawiają się też na terenach placówek oświatowych – w szkołach i przedszkolach. Nowe nasadzenia znalazły się we wszystkich ośmiu rejonach: na Rynku Nowym posadzono 600 róż, kolejne 100 przy ulicy Kuśnierskiej, a przy ulicy Grodzkiej pół tysiąca. Znalazły się tam również trzmieliny japońskie w ilości 500 sztuk. Tawuły natomiast na Rondzie Giedroycia, przy ul. Mieszka I czy na skwerze Guido Recka.  Drzewa (m.in. Brzozy, buki, graby, jarząby, jesiony, kasztanowce) posadzono m.in. pomiędzy ulicą Europejską, a placem Słowińców (100 sztuk), przy ulicy Kasjopei (45 sztuk), Hożej (40 sztuk), Ściegiennego (30sztuk),   przy ulicy Mickiewicza (25 sztuk), przy ulicy Floriana Szarego (20 sztuk), Romera (30 sztuk) czy Rydla (30 sztuk).

Jeszcze wcześniej 630 drzew posadził Zakład Usług Komunalnych – wszystkie z 3-letnią gwarancją zawierającą regularne zabiegi pielęgnacyjne, czyli: podlewanie, odchwaszczanie czy nawożenie. Drzewa znalazły się zarówno w parkach, jak i w pasach drogi.

Gatunki nasadzeń są bardzo zróżnicowane. Objęły m.in. robinie, lipy, jarząby, klony, wiśnie, platany, kasztanowce, buki, graby, świerki, daglezje czy brzozy. Większość z nich jest sporych rozmiarów, bo dochodzi nawet do 5 metrów wysokości – mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta do spraw komunalnych i ochrony środowiska.

Wydział Lasów Miejskich zamierzał w tym roku posadzić 20 tysięcy drzew – wszystko przy udziale dzieci i młodzieży. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, udział większej ilości dzieci został odwołany. Przy ulicy Jaworowej – na niezagospodarowanym dotąd i zaśmieconym terenie – tuż przy samej drodze – posadzono wstępnie 3000 dębów. Pozostałe 17 tysięcy – na Kijewie oraz przy jeziorze Głębokim – posadzonych zostanie z dziećmi na wiosnę. To jeszcze nie wszystko: lasy miejskie zadeklarowały już teraz posadzenie dodatkowych 20 tysięcy drzew!


Dodatkowo miasto inwestuje w łąki kwietne. W tym roku zajęły one 32 tysięcy metrów kwadratowych. Największa znalazła się przy ulicy 26 kwietnia. Pisaliśmy o tym w artykule TUTAJ.

Ogromny plus dla szczecińskich urzędników należy się za opracowanie specjalnego dokumentu, to Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin. Dokument opracowali naukowcy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i obejmuje on mnóstwo wytycznych, które powinny być wskazówką podczas realizacji miejskich inwestycji w plenerze. Dokument zakłada budowę w mieście zielonych stref przyjaznych pieszym, obejmujących między innymi powstawanie woonerfów oraz zielonych elewacji na budynkach.

źródło: UM Szczecin