ARCHITEKTURA

Zielona wyspa w Kopenhadze. W parku jest aż sześć ogrodów

Na wybudowanej w celach przemysłowych wyspie, Duńczycy wybudowali ogród całoroczny. Opera Park to nowa zielona wyspa w gęsto zabudowanej dzielnicy portowej Kopenhagi. Na jej terenie znajduje się także parkowy pawilon w kształcie liścia lub kwiatu. Sześć ogrodów na wyspie zajmuje powierzchnię prawie trzech boisk do piłki nożnej.

Według projektantów z duńskiego studia Cobe wyspa ma być zieloną oazą, alternatywą dla zatłoczonego i głośnego miasta. Na teren parku można dostać się poprzez trzy pomosty, które łączą wyspę z terenem pobliskiej Duńskiej Opery Królewskiej. Warto wspomnieć, że 20 lat temu, kiedy kończono budowę opery, architekci nie mieli konkretnych planów względem portowej platformy. Teraz to się zmieniło.

Wcześniej platformę porastała niezagospodarowana łąka. Obecnie zielona wyspa to 21 500 m kw. ogrodów inspirowanych różnymi stronami świata. Na powierzchni parku znajdują się ogrody tematyczne: amerykański, duński, nordycki, orientalny i angielski. W pawilonie na środku ulokowano szklarnię, w której ukryto ogród subtropikalny. Łącznie na terenie parku znajduje się ponad 600 drzew i dziesiątki tysięcy krzewów. W poszczególnych częściach parku ulokowano fontannę, oczka wodne, rabaty kwiatów, a całość przecinają kręte ścieżki.

Ogrody są dostępne dla gości przez cały rok. W zależności od pory roku obecna roślinność wygląda inaczej. Wiosną kwitną tu kwiaty. Latem kolorowe zjawisko jest jeszcze bardziej widoczne. Jesienią liczne drzewa liściaste pokazują swój żółto-czerwony kolor. Z kolei podczas zimy można obserwować wiecznie zielone iglaki.

Sercem parku jest pawilon położony na środku wyspy. Wewnątrz znajduje się kawiarnia, wspomniany wcześniej ogród i podziemny parking na 300 samochodów. Pawilon oglądany z poziomu ziemi jawi się jako estetyczna konstrukcja ze szklanymi ścianami. Widziany z góry zadziwia swoim porośniętym dachem. Co ciekawe, pnącza roślin ogrodu subtropikalnego rozrastają się aż do podziemnego parkingu. W ten sposób powstał ogród wertykalny.

W parku woda nawadniająca rośliny krąży w zamkniętym obiegu. Deszczówka padająca na dach pobliskiej opery jest transportowana rurami do podziemnych zbiorników. Parkowy pawilon czerpie energię z paneli słonecznych zamontowanych na tym samym dachu. Żwirowe chodniki zbierają nadmiar wody do podziemia. Oczywiście pawilon również zbiera wodę deszczową poprzez swój zielony dach. Dodatkowo elementy parku wykonano z materiałów zdatnych do recyklingu. Z kolei platforma, na której znajduje się park, zbudowana jest w taki sposób, aby uniknąć zalania.

Opera Park jest nie tylko oazą zieleni, ale także świetnym przykładem proekologicznego projektowania. Jak widać, w parze z naturą idzie także funkcjonalność. Parking, ogród czy kawiarnia posłużą widzom opery oraz każdemu, kto będzie przebywał w tej stale rozbudowującej się części Kopenhagi.

Zdjęcia: Francisco Tirado

Źródło: Cobe

Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Dania | Kopenhaga | Architektura | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej