zielone wzgórze
wizualizacja

Zielone wzgórze w Londynie. Wkrótce start budowy nietypowej instalacji

Zielone wzgórze zbudowane zostanie w pobliżu Hyde Parku. Jego projekt powstał w holenderskiej pracowni MVRDV.

Marble Arch Hill to tymczasowa instalacja, która ma ożywić dzielnicę. Zielone wzgórze zbudowane zostanie na specjalnym rusztowaniu i mieszkańcom umożliwić podziwianie okolicy z nowej perspektywy. Jaki jest cel powstania instalacji? Miejscy urzędnicy chcą zaktywizować mieszkańców, by ci częściej odwiedzali handlową ulicę Oxford, by ta znowu mogła tętnić życiem. Oczywiście do osiągnięcia sukcesu i powrotu do “normalności” konieczny jest spadek zakażeń koronawirusem, czego londyńczykom życzymy.

Koncepcja zaprezentowana przez architektów z biura MVRDV nawiązuje do historii tego miejsca. W topografii miasta Marble Arch oznaczał kiedyś narożnik Hyde Parku, ale w latach 60. XX wieku zbudowano tam nowe drogi, które zmieniły układ terenu tworząc drogową wyspę odciętą od reszty parku. Projekt zakłada przywrócenie terenowi pierwotnej funkcji.

W tym celu architekci zaprojektowali specjalny stelaż – to konstrukcja licząca 25 metrów wysokości, którą pokryją trawa, drzewa i krzewy. W ten sposób powstanie punkt widokowy z atrakcyjnym widokiem na okolicę.

zielone wzgórze


Wewnątrz powstanie przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalnych – wystaw i koncertów.

Konstrukcja otwarta ma być w lipcu 2021 roku. Jak długo będzie istnieć? Tego jeszcze nie wiadomo. Warto jednak zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt – architekci projektując zielone wzgórze wykorzystali elementy, które po czasie będzie można łatwo zdemontować i wykorzystać do wzniesienia innych obiektów. Z kolei drzewa i krzewy po czasie mają zostać przesadzone do pobliskich ogrodów i parków.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia| Zieleń | Londyn | Sztuka | MVRDV

źródło: MVRDV