Zielony dom

Zielony dom pośród bujnej zieleni. Projekt metamorfozy 60-letniego budynku wykonało biuro Aoc architekti

Zielony dom znajduje się w starej części wsi Dvorce w Pradze Podolí. Jest to niezwykła nieruchomość na skraju zabudowy, z widokiem na przeciwległy brzeg Wełtawy i kościół św. Filipa i Jakuba w Zlíchovie. Rodzina obecnego właściciela mieszkała w tym miejscu od kilku pokoleń. Zadanie polegało na przekształceniu zniszczonego domu rodzinnego z lat 60. w wygodną willę o współczesnym i wysokim standardzie.

Koncepcja domu opiera się na mocnej, charakterystycznej architekturze, dopracowanej w szczegółach i elementach wystroju wnętrza oraz na wizualnym i funkcjonalnym powiązaniu z otaczającym, bujnym ogrodem. Architekci z biura Aoc architekti postanowili zastosować w budynku grę świateł: raz intensywne, innym razem rozproszone, w jednych miejscach miękkie za półprzezroczystą fasadą, w innych tajemnicze za sprawą kontrastowego półmroku. Do wykończenia użyto szlachetnych materiałów w ich naturalnym stanie, z zachowaniem ich kolorów i faktur, zapewniając jednocześnie praktyczność i maksymalny komfort. Zaprojektowana charakterystyczna fasada w kolorze zielonym została wykonana z drobnoziarnistego tynku, który współgra z otaczającą bogatą roślinnością o każdej porze roku.

Zielony dom


Na dwóch wyższych piętrach znajdują się główne pomieszczenia mieszkalne. Z korytarza na parterze można się do nich dostać wygodnymi drewnianymi schodami obłożonymi dębową boazerią, tworzącymi domową i przytulną atmosferę. Schody prowadzą do głównej części dziennej z miejscami do wypoczynku, kuchnią i jadalnią z dostępem do dużego tarasu zawieszonego nad ogrodem. W tej części domu przez większą część dnia panuje przyjemny półmrok. W miesiącach letnich istnieje możliwość przeniesienia przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz i płynnego połączenia jej z ogrodem. Zaprojektowano tam również zieloną łazienkę oraz niewielkie pomieszczenie gospodarcze.

Piętro pełni funkcję gabinetu, a także salonu z kominkiem i dużym oknem z widokiem na rzekę. Posiada własną, zabudowaną kuchnię herbacianą z lodówką. Główną przestrzeń charakteryzuje drewniany sufit i monumentalne okno studyjne, oferujące różne rodzaje światła zmieniające atmosferę o różnych porach dnia. Za gabinetem znajduje się wydzielona strefa prywatna z sypialnią, garderobą i łazienką w kolorze niebieskim.

 

Dom wyposażony jest w wykonane na wymiar meble w zabudowie, które zasłaniają wejścia do prywatnych części domu. Specjalnie dla tych wnętrz zaprojektowano stoły wykonane z polerowanego litego drewna tropikalnego padouk na stalowej konstrukcji. Jednocześnie wstawiono tam też starsze meble klienta, które doskonale integrują się z nowym wystrojem. Na ścianach wiszą obrazy czołowych współczesnych artystów i fotografie właściciela domu. Szczególną uwagę zwrócono na konstrukcję opraw oświetlenia wewnętrznego.

Na najniższym piętrze domu znajduje się mała kawalerka z własnym tarasem. Ogród pozostawiono na razie w formie bujnej, naturalnej roślinności, a do przyszłej aranżacji zaproponowano m.in. drzewa rodzące egzotyczne owoce, oczko wodne i winnicę.

Studio: Aoc architekti
Autorzy: Ondřej Císler, Filip Rašek
Zespół projektowy: Josef Choc, Ján Vyšný, Barbora Lopraisová, Natálie Kristýnková, Emily Hillová, Jonáš Mikšovský
Lokalizacja projektu: Praga, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia użytkowa: 172 m²
Fotograf: Studio Flusser

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Zielony dom pośród bujnej zieleni. Projekt metamorfozy 60-letniego budynku wykonało biuro Aoc architekti