Zielono wieżowiec w Chinach

Zielony wieżowiec w Chinach. Jest jak wertykalny ogród!

Zielony wieżowiec w Chinach jest projektem włoskiego architekta Stefano Boeri’ego z pracowni Stefano Boeri Architetti (SBA), która znana jest ze swoich proekologicznych projektów. Budynek stoi w dawnej stolicy Chin — Nankinie i nosi nazwę „Nankin Towers”. Ten innowacyjny obiekt jest jednym z pierwszych tego typu obiektów na kontynencie, lecz na pewno nie ostatnim. 

Realizacja o nazwie jest „Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex”, została zaprojektowana jako osiedle pełne zieleni, któremu połączenie budynków mieszkalnych, hoteli, placówek handlowych i usługowych oraz sporych rozmiarów przestrzeni handlowych nie stanowi problemu. Kompleks znajduje się w granicach trzech ulic, którego każda część połączona jest otwartą publiczną przestrzenią. Inwestycja składa się z pięciu wielopiętrowych kondygnacji, z których dwie są mieszkalne oraz zostały zaprojektowane jako „pionowe lasy”, wzorując się na zrównoważonym budownictwie. Mniejsze wieże mają wysokość 108 metrów, natomiast wyższe – niespełna 200 metrów.

Ukończenie budowy kompleksu miejskiego Huanggang Vertical Forest City to duży krok w realizacji zielonej koncepcji Stefano Boeri w Chinach” – powiedział Xu Yibo, partner w firmie Stefano Boeri Architetti China.

Zielony wieżowiec w Chinach łączy ze sobą otwarte i zamknięte przestrzenie. Zwyczajny wygląd budynku wzbogacają balkony tworzące swego rodzaju schemat, który nieustannie poprzez żywą florę się zmienia. Obecność drzew i krzewów wznosi projekt na wyższy poziom, przy jednoczesnym autonomicznym ich rozroście genialnie współgra  z fasadą.

Projekt pozwala na uzyskanie doskonałego widoku na fasady obsadzone drzewami, wzmacniając wrażenia zmysłowe związane z zielenią i integrując krajobraz roślinny z wymiarem architektonicznym” – powiedział Stefano Boeri.

Dzięki tej realizacji mieszkańcy budynku mogą zobaczyć nowe oblicze przestrzeni mieszkalnej przy jednoczesnej uciesze ze względu na komfort, jaki daje przebywanie wokół zieleni. Powstawał on z myślą o innowacyjnym zielonym obszarze oraz o  sprostaniu potrzebom codziennego życia lokalnej społeczności, jak i turystów.

Zieleń obiektu została wyselekcjonowana z lokalnych gatunków flory. Składa się ona z 404 gatunków drzew m.in.:  miłorzębów dwuklapowych (ginko biloba), ligustrów błyszczących (ligustr lucidum), czy zimokwiatów wczesnych (chimonanthus praecox). Uzupełnieniem dla drzew stanowi 4620 rodzajów krzewów m.in.: ketmie zmienne (hibiscus mutabilis), oliwniki kłujące (elaeagnus pungens) i tzw. bambusy niebiańskie (nandina domestica) oraz 2408 kwadratowych wieloletniej trawy, kwiatów i pnączy. Dodatkowym, ważnym aspektem obiektu jest fakt, iż roślinność pochłania 22 tony dwutlenku węgla rocznie, oddając do atmosfery 11 ton tlenu.

Ten projekt to dla nas wszystkich bardzo pocieszająca wiadomość: mamy nadzieję, że pewnego dnia każdy będzie miał szansę żyć blisko natury na swoim prywatnym terenie, a nie tylko w budynkach publicznych. Model pionowego lasu w rezydencjach zasadniczo przekształci krajobraz przyszłych miast i zmieni oczekiwania ludzi co do przyszłego, ekologicznego życia. Pierwszy pionowy las zbudowany w Chinach ma podwójne znaczenie: dla nas otwiera on nową typologię architektoniczną — z wytłoczonymi bryłami wpasowanymi wśród drzew,  natomiast dla huanggang może on zapoczątkować ogólny proces regeneracji i przebudowy kontekstu miejskiego” – podsumowuje pracownia.

O pracowni:
Stefano Boeri Architetti (SBA), z siedzibą w Mediolanie i biurami w Szanghaju i Tiranie (do 2008 roku pod nazwą Boeri Studio), od 1993 roku zajmuje się badaniami i praktyką w zakresie architektury i urbanistyki. Do najbardziej znanych projektów należą: Vertical Forest w Mediolanie, Ogólny Plan Miejscowy Tirana 2030 w Albanii, Villa Méditerranée w Marsylii oraz Dom Morza w La Maddalena.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie | Ciekawostki | Chiny | Rośliny 

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.stefanoboeriarchitetti.net
Zdjęcia: https://rawvisionstudios.com