Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie. Czy tak będzie wyglądać?

Prezentujemy dwa projekty dworca autobusowego w Lublinie, które przygotowali architekci z pracowni D+M Architects. Wkrótce okaże się, który z nich zostanie zrealizowany.

Mieszkańców Lublina czekają spore zmiany. Urzędnicy pokazali dwa projekty nowego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Przygotowali je architekci z pracowni D+M Architects.

Nowy dworzec powstanie między ul. Młyńską i Gazową. Inwestycja przewiduje budowę gmachu o lekkiej konstrukcji, który pod jednym dachem połączy w sobie wiele funkcji. Projektanci zaplanowali, że gmach w obu wariantach będzie swego rodzaju pudełkiem w pudełku. Taki zabieg ma sprawić, że koszty utrzymania obiektu będą niższe.

Wspólnych cech dwóch wariantów jest więcej. Pod obiektem powstanie parking, a na pl. Dworcowym pojawi się nowe rondo, na którym będą sbiegały się ulice: Pocztowa, Dworcowa i 1 Maja.

Koncepcja pierwsza:

Pierwsza koncepcja zakłada wzniesienie obiektu na 15 filarach. Na jego dachu powstać ma zielona przestrzeń, po której będzie można spacerować. Architekci chcieli, żeby w ten sposób stworzyć początek promenady kierującej do parku Ludowego. Zieleń pojawi się także na części elewacji dwukondygnacyjnego budynku, w którym znajdzie się punkt informacji turystycznej.

Koncepcja druga:

Druga koncepcja zakłada budowę obiektu bliżej dworca kolejowego z kolei Plac Dworcowy oddany został pieszym, nie będą tutaj mogły wjeżdżać nawet autobusy komunikacji miejskiej.

Ta koncepcja zakłada budowę skromniejszego budynku z zewnętrzną bryłą, która opierać się będzie na czterech słupach. W tym wariancie dach będzie niedostępny dla podróżnych i mieszkańców.

Swoje uwagi można skierować do lubelskiego ratusza do 6 grudnia na adres konsultacje@lublin.eu. Niewykluczone, że urzędnicy wybiorą najmocniejsze elementy dwóch projektów i połączą go w jeden.