Zło zniknęło z poznańskiego muralu! Wołodymyr Zełenski zastąpił Putina

W stolicy Wielkopolski pojawił się nowy mural, na którym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomina Harry’ego Pottera. Powstał on w miejscu po zamalowanym kilka dni temu muralu przedstawiającym Władimira Putina jako Lorda Voldemorta.

Mural z wizerunkiem Wołodymyra Zełenskiego powstał przy ul. Hetmańskiej na tej samej ścianie, gdzie tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę namalowano Władimira Putina jako Lorda Voldemorta. Oba dzieła stworzył “Kawu”, twórca sztuki ulicznej, za sprawą którego w stolicy Wielkopolski w ostatnim roku powstało wiele malowideł odnoszących się do postaci z kreskówek i filmów.

Kolejne z nich przedstawia realnego bohatera, jakim jest prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski został przedstawiony jako Harry Potter w urokliwej scenerii Kijowa, tuż obok Soboru Mądrości Bożej i pomnika Bohdana Chmielnickiego. Na czole, zamiast tradycyjnej błyskawicy, ma literę “Z”, która może odnosić się do symbolu wojsk rosyjskiego okupanta. Na malunku został także umieszczony napis “Free Ukraine”. Artysta publikując pracę w mediach społecznościowych dodał także link do strony Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. W jej ramach zbierane są środki na ewakuację ludności i wsparcie psychologiczne dla dzieci.


“Kawu” działa w Poznaniu od nieco ponad roku. Dzięki niemu powstały murale prezentujące między innymi Grincha, Toma i Jerry’ego czy Zgredka. Pierwszym jego muralem był jednak wizerunek postaci z Zakochanego Kundla, który powstał 14 lutego 2021 roku z myślą o jego ukochanej.

Więcej jego dotychczasowych prac można znaleźć w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Murale | Ukraina  | Poznań | #SolidaritywithUkraine | whiteMAD na Instagramie

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: instagram.com/kawuart