Zmiany w centrum Poznania. Rusza konkurs na projekt zabudowy ogromnej działki

To duża działka położona w centrum Poznania, pomiędzy Mostem Uniwersyteckim i ulicą Libelta. Budynki, które tutaj powstaną mogą stać się nową wizytówką miasta.

Miasto Poznań ogłosiło konkurs na przygotowanie projektu koncepcyjnego zabudowy działki przy ulicy Roosevelta. Konkurs jest otwarty i dwuetapowy, mogą się do niego zgłosić architekci i urbaniści. To bardzo ważny konkurs bo działka położona jest w centrum miasta, tuż obok kultowej Dzielnicy Cesarskiej, Międzynarodowych Targów Poznańskich i słynnego wieżowca Bałtyk. Obiekty, które tutaj powstaną będą kształtować tożsamość miasta przez najbliższe dziesięciolecia. W sumie konkurs obejmuje teren o wielkości 13 hektarów.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego pod względem przestrzennym, komunikacyjnym, przyrodniczym i ekonomicznym, rozwiązania urbanistycznego, które połączy dwa osiedla (Stare Miasto i Jeżyce) i ukaże potencjał inwestycyjny drzemiący w tych niezagospodarowanych terenach.

Projektowane rozwiązanie powinno brać pod uwagę zabytkowe sąsiedztwo po wschodniej i zachodniej stronie torów kolejowych. Jednocześnie z uwagi na liczne ograniczenia, wynikające ze zlokalizowanych tam obiektów infrastruktury technicznej, zaproponowane rozwiązania muszą uwzględniać rentowność nowych inwestycji – mówi Piotr Sobczak, Architekt Miasta.


Konkursem objęto tereny, które przez lata przeznaczone były pod komunikację kolejową i kołową, stanowiąc wyraźną granicę, początkowo pomiędzy miastem i otaczającymi wsiami, a wraz z rozwojem Poznania pomiędzy miastem a osiedlami. Od początku teren ten był niedostępny dla mieszkańców, korzystających wyłącznie z mostów. W XXI wieku zlikwidowano tory odstawcze i wprowadzono tory tramwajowe Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, uzyskując wolną przestrzeń. Dostęp mieszkańców do tego terenu jest jednak ograniczony ze względów bezpieczeństwa.

Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 10 listopada 2021 r. Wyniki poznamy w lutym przyszłego roku. Uczestnicy drugiego etapu mają zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł. Najlepsze prace zostaną ponadto nagrodzone. Pula nagród wynosi 60 tys. zł. Szczegółowe informacje o konkursie, a także wzory dokumentów można znaleźć na: poznan.pl/architektura oraz hades.um.poznan.pl.

Czytaj też: Miasto | Urbanistyka | Architektura w Polsce | Poznań | whiteMAD na Instagramie

centrum Poznania

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły