Zmienili starą farmę w nowoczesną willę. Zaglądamy do środka

Ta nietypowa, nowoczesna willa znajduje się w portugalskim miasteczku Peredes, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Porto. Jej projekt powstał ponad 15 lat temu w studio AND-RÉ, jednak realizację udało się ukończyć dopiero w 2015 r.  

Dom, a raczej rezydencja liczy ponad 420 m kw. i jak twierdzą architekci, ma być swego rodzaju hołdem dla tradycji regionu jak i współczesnych nurtów portugalskiej architektury. Całość założenia projektowego oparta została na zastanych już starych murach. Są to pozostałości po działającej przed laty dużej farmie. Inwestorowi zależało na tym, aby zachować jak najwięcej oryginalnych materiałów.

Architekci doskonale zrozumieli inwestora. Nowa, dobudowana struktura idealnie koresponduje ze starymi murami i wypełnia puste przestrzenie. Autorzy, ze względu na ciekawą i różnorodną formę dawnych murów postawili na proste rozwiązania będące jedynie delikatnym tłem dla historii tego miejsca. W prostych i bardzo jasnych wnętrzach króluje biel i drewno. Również we wnętrzu architekci uczynili ze starych cegieł atut – dawne ściany połączyli z minimalistycznym wystrojem, dzięki czemu w budynku historię można znaleźć niemal na każdym kroku.

nowoczesna willa
Nowoczesna willa w starych murach.

Mimo że budowa tej posiadłości natrafiała na wiele przeszkód i trwała niemal 10 lat to trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę imponujący! Więcej imponujących realizacji znajdziecie w naszych innych artykułach klikając na kategorię niżej.

Czytaj więcej: Zabytek | Cegła | Dom jednorodzinny

Zdjęcia: Fernando Guerra | FG+SG,  AND-RÉ

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły