Categories: ARCHITEKTURA

Znienawidzony wieżowiec Paryża. Tour Montparnasse ma już 50 lat

Stalowo-szklany wieżowiec Tour Montparnasse od wielu lat wybija z rytmu turystów zwiedzających Paryż. Jeszcze bardziej skrajne emocje wywołuje wśród stałych mieszkańców miasta. Patrząc na panoramę dzielnicy Montparnasse, można zacząć zastanawiać się, dlaczego 210-metrowy wieżowiec, powstał akurat pośrodku zabytkowej okolicy? Od daty jego wybudowania mija 50 lat. Czy Paryż nareszcie wie, co zrobić z kłopotliwym budynkiem?

Pod koniec lat 60. władze Paryża chciały przeobrazić zaniedbaną i biedną Montparnasse w nowoczesny dystrykt finansowy. Pierwszym krokiem tego ambitnego planu miało być postawienie 59-piętrowego, nowoczesnego wieżowca rodem z Ameryki. Budowę wysokościowca poprzedziło wyburzenie zabytkowego dworca Gare Montparnasse. Decyzję o wyburzeniu argumentowano niską wydajnością dworca. Gare Montparnasse został zbudowany na nowo kilkaset metrów od wieżowca. Niestety nie zachowano jego XIX-wiecznej konstrukcji, a nowy dworzec wykonano w ciężkim stylu międzynarodowym. Misję wybudowania nowego symbolu dzielnicy oraz przebudowanego dworca powierzono architektom: E. Beaudouinowi, J. Saubotowi, U. Cassainowi oraz L. De Marienowi. Efekt był niezadowalający do tego stopnia, że swego czasu budynek był wśród Paryżan określany mianem najbrzydszego na świecie.

Problem budynku był związany z jego pozornie neutralnym, choć w praktyce ciężkim i monumentalnym stylem międzynarodowym. Na dodatek pomiędzy nowym dworcem a wieżowcem wybudowano betonowy plac. Mieszkańcom nie podobały się również konsekwencje, jakie niosła za sobą budowa wieżowca. Klimat małych kawiarenek i niskich kamienic Montparnasse zniknął. Wśród mieszkańców do dziś krąży żart, że najpiękniejsze miejsce w mieście znajduje się na tarasie widokowym Tour Montparnasse, ponieważ nie można go wtedy zobaczyć. Zupełnie jakby był paryskim Pałacem Kultury i Nauki.

Oburzenie, jakie spowodował budynek, przyczyniło się do wprowadzenia zakazu budowy tak wysokich budowli w zabytkowym Paryżu. Aż do 2011 r. nikt nie odważył się pobić rekordu wysokościowego ustanowionego przez Tour Montparnasse. Dopiero Tour First w oddalonej od centrum dzielnicy biznesowej La Défense ustanowiło nowy rekord wysokościowy na poziomie 231 m. Mimo to, w 2023 r. zakaz budowy wysokościowców powrócił za sprawą kontrowersyjnej Tour Triangle. Trójkątny wieżowiec niezbyt dobrze komponuje się w niską zabudową swojej okolicy.

fot. patrick janicek, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Przez dekady chciano wyburzenia Tour Montparnasse, jednak z czasem znaleźli się także jego zwolennicy. Znani architekci, jak choćby Zaha Hadid czy Daniel Libeskind (odpowiedzialny za m.in.: Złotą 44 w Warszawie) bronili budynku za jego “myśl przewodnią””. Architekci tłumaczyli, że budowanie wysokich i dostępnych dla ludzi budynków jest przyszłością mieszkalnictwa. Dlatego obecnie plany wyburzenia powoli cichną. Ma to związek ze zmianą nastrojów Paryżan, wobec innych kontrowersyjnych konstrukcji takich jak piramida w Luwrze czy wieża Eiffla.

Kłótnie związane z umowami najmu doprowadziły do zaniedbania budynku. Taras widokowy przestał być dostępny dla mieszkańców, a stan techniczny uległ pogorszeniu. W ciągu ostatniej dekady ujawnił się jeszcze jeden poważny kłopot. Azbest, który posłużył do budowy wieżowca, zaczął ulatniać się do wentylacji. Pomimo przeprowadzenia dekontaminacji, rosnące problemy budynku nie pomagały w przełamaniu niechlubnej sławy.

W 2017 r. zdecydowano się na przebudowę budynku, w taki sposób, by był gotowy przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 r. Przeprojektowaniem budynku, by był bardziej przeszklony i lżejszy, zajmie się francuski kolektyw architektów Nouvelle AOM. Nowy Tour Montparnasse ma korzystać z energii słonecznej, posiadać wiszące ogrody i szklarnię. Na nowo otworzy się również taras widokowy. Budynek ma być symbolem zmian Francji w kierunku nowoczesnej energetyki.

Źródło: Le Monde (www.lemonde.fr)

Czytaj też: Francja | Paryż | Wieżowiec | Historia | Architektura | whiteMAD na Instagramie  

                          

fot. Thbz, wikimedia commons, CC SA 3.0
fot. Zebenji, flickr.com, CC SA 3.0
fot. Shepard4711, flickr.com, CC BY-SA 2.0
fot. Shadowgate, flickr.com, CC BY-SA 2.0
fot. JackieLou DL, Pixabay
fot. Börkur Sigurbjörnsson, flickr.com, CC BY-SA 2.0
fot. TijsB, flickr.com, CC BY-SA 2.0
for. Arnaud 25, wikimedia commons, CC BY-SA 2.0
fot. Guilhem Vellut, wikimedia commons, CC BY-SA 2.0
Widok z tarasu, fot. ozonovideo0, Pixabay

 

Recent Posts

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej