Chrobrego w Gliwicach

Zrobili to perfekcyjnie. Wzorcowa przebudowa Parku Chrobrego w Gliwicach

Park Chrobrego w Gliwicach należy do najpiękniejszych zielonych miejsc w regionie. Park założony został ponad 100 lat temu i niedawno doczekał się przebudowy. Zieleń została uporządkowana i uzupełniona o atrakcyjne meble miejskie.

Park imienia Bolesława Chrobrego w Gliwicach znajduje się w centralnej części miasta. Niedawno udało się przeprowadzić remont, dzięki któremu zyskał atrakcyjny wygląd. Podczas prac udało się zachować historyczny układ komunikacyjny, zachowano też wszystkie stare drzewa, wydzielono osie widokowe i polany. Park w nowej wersji jest teraz miejscem do uprawiania sportu i rekreacji. Dodatkowo wzbogacono jego bioróżnorodność – w parku pojawiły się nowe gatunki drzew, krzewów i bylin. Powieszono hotele dla owadów, domki dla ptaków i… nietoperzy!

Zagospodarowanie terenu parku obejmowało przede wszystkim wykonanie ciągów komunikacyjnych z zastosowaniem różnorodnych nawierzchni, wykonanie oświetlenia całego parku, wybudowanie tzw. witaczy z nazwą parku, siłowni zewnętrznej, ścieżki zdrowia. Dodatkowo wykonano bulodrom, czyli miejsce do gry w disc golfa i zmodernizowano górkę saneczkową tzw. Mysią górkę.Chrobrego w Gliwicach


Park zyskał elementy małej architektury. Wśród nowych mebli miejskich warto zwrócić uwagę na podesty, ławki, stoły piknikowe, leżaki, kosze na śmieci. Wykonano nasadzenia – posadzono 37 sztuk drzew, 7022 krzewy, ponad 17 tysięcy bylin, 22 tysiące roślin cebulowatych. Powstała też łąka kwietna.

Projekt przebudowy Parku Chrobrego powstał w gliwickiej pracowni 44STO oraz w biurze Visio Architects and Consultants. Przebudowa parku była nominowana w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2019. Park najlepiej wygląda wiosną. Korzystajcie z niego bezpiecznie!

Czytaj więcej: Zieleń | Ekologia | Meble miejskie

fot. Magda Kryjak, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego