System Informacji Miejskiej w Rybniku na pełną skalę został wdrożony w 2022 roku. Od tego czasu obejmuje kolejne ulice miasta i zgarnia nagrody za swoją prostotę i czytelność.
System Informacji Miejskiej (SIM) w Rybniku obejmuje miejskie oznaczenia adresowe budynków i posesji, tablice z nazwami ulic, budynków użyteczności publicznej, drogowskazy, mapy, oznaczenia i informacje na przystankach komunikacji miejskiej, parkingach czy parkach. W ramach projektu wykonano też sporej wielkości witacze ustawione przy wjazdach do miasta.
Przemyślanie zrealizowany SIM poprawia jakość poruszania się po mieście. Dodatkowo, jeśli jest spójny wizualnie, pozytywnie wpływa na estetykę i wizerunek miasta. Rybnicki SIM zgarnął sporo nagród. Jedną z najważniejszych jest nagroda główna Dobry Wzór 2022 w kategorii Przestrzeń Publiczna.
To kolejne – po nagrodzie głównej i tytule Śląskiej Rzeczy w 17. edycji konkursu Śląska Rzecz oraz srebrnym medalu Klubu Twórców Reklamy – wyróżnienie dla rybnickiego Systemu Informacji Miejskiej. To również nasza druga statuetka w konkursie Dobry Wzór – w 2019 roku miasto zostało laureatem Dobrego Wzoru” za System Identyfikacji Wizualnej. Choć zarówno System Informacji Miejskiej i System Identyfikacji Wizualnej tworzone są dla miasta i naszych mieszkańców, a nie dla wyróżnień, to nie będę ukrywał, że docenienie naszej pracy przez niezależne gremia fachowców sprawia ogromną satysfakcję – mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów.
Autorami projektu są graficy z krakowskiego Studia Otwartego oraz Kamil Styga z Wydziału Marketingu i Mediów UM. Inspiracją do stworzenia minimalistycznych tablic są tradycyjne tablice ulicowe z emaliowanej blachy – stały element krajobrazu wielu polskich miast. Spacerując po mieście i widząc wypukłą tabliczkę z nazwą mamy świadomość, że została tu umieszczona, aby wskazać konkretny punkt. Tablice z emaliowanej blachy były flagowym, rozpoznawalnym w całej Polsce produktem Huty Silesia, nieistniejącej już, ale wciąż ważnej dla industrialnej historii Rybnika.
Kolorystyka elementów Systemu Informacji Miejskiej w Rybniku nawiązuje do miejskiego Systemu Identyfikacji Wizualnej i obejmuje biel, czerń i jasny błękit. W oznaczeniach budynków projektanci uzupełnili paletę barw o czerwony – przepisowy kolor tablic urzędowych i szkolnych.
Z kolei kierunkowskazy, czyli tablice drogowskazowe (rozprowadzające ruch) uzupełniają tablice ulicowe na słupach. Są dwustronne, mogą zawierać 2 (150 mm wysokości tablicy) lub 3 (210 mm wysokości tablicy) linie informacji. Tablice zawierają: strzałkę kierunkową, nazwę miejsca i odległość w kilometrach oraz – tylko dla parkingów miejskich i stacji rowerów miejskich – dodatkowe ikony z pomniejszonymi znakami.
Wizualnie spójne są też słupki i pylony informacyjne na przystankach autobusowych. Oznaczenia SIM obejmują nazwę przystanku oraz tablicę z rozkładem jazdy i branding pylonów z wyświetlaczami informacji dla pasażerów. Tabliczki z nazwami przystanków i rozkładem jazdy oraz pylony mają skrzynkową, modułową konstrukcję z blachy stalowej, emaliowanej lub malowanej proszkowo, z nadrukiem lub kalkomanią.
źródło: UM Rybnik
Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Ciekawostki | Detal | Grafika | whiteMAD na Instagramie