Zwykłe przejście pod mostem zmienili w atrakcyjną przestrzeń

Wcześniej był to zwykłe przejście dla pieszych, z którego sporadycznie korzystali fani BMX-ów i rolek. Publiczną przestrzeń nad rzeką odmienili architekci z pracowni U/U studio. Powstało tu miejsce łączące elementy skateparku, galerii sztuki i strefy do relaksu.

Miejsce powstało w Pradze, pod mostem Hlávkův. Podziemny fragment zyskał nowe życie. Wcześniej pełnił on typową komunikacyjną funkcję, jednak nocą często był omijany ze względu na panującą tu ciemność i poczucie niebezpieczeństwa. Architektura pomogła odmienić jego oblicze.

Architekci zaprojektowali tu infrastrukturę, która sprzyja uprawianiu sportów i nowoczesnego tańca. Powstała tu strefa do streetballa, parkiet taneczny z lustrami, elementy do jeżdżenia na deskorolce, rowerach BMX i rolkach, a także galeria sztuki.

Co ważne, realizacja projektu nie wymagała przeprowadzenia rewolucji. W pierwszej kolejności teren został dokładnie oczyszczony, a ubytki naprawione. Głównymi materiałami wykorzystanymi w realizacji są stal i beton – to tanie i łatwe w konserwacji surowce, które z powodzeniem przetrwają wiele lat. Teraz przejście jest chętnie odwiedzane przez młodych, którzy spędzają tu swój wolny czas.


Dzięki zastosowaniu nowego oświetlenia wzrosło poczucie bezpieczeństwa. Teraz można tu przyjść i odpocząć – w części przy rzece zbudowano miejsca z ławkami i stolikami. Latem z powodzeniem będą mogły tu działać tymczasowe knajpy. Realizacja jest przykładem tego, jak można odmienić zdegradowane przestrzenie. Okazuje się, że nie trzeba wielkich nakładów finansowych, a wystarczy dobry pomysł. Architektom gratulujemy!

projekt: U / U studio, koncepcja: Re_place

fot. Jiří Kotal, www.jirikotal.cz

Czytaj też: Czechy | Sport | Ciekawostki | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie