Żywopłoty wzdłuż torowiska w centrum Warszawy

Żywopłoty wzdłuż torowisk tramwajowych. Nowa zieleń pojawi się w centrum Warszawy

Żywopłoty wzdłuż torowiska w centrum Warszawy mają sprawić, że hałas dobiegający od tramwajów pokonujących al. Jana Pawła II. Zieleń będzie nie tylko cieszyć oko, ale zatrzymywać też część dobiegającego z podwozi hałasu i zatrzymywać podnoszony kurz.

Czterdzieści lat temu arteria, która nazywała się wtedy Marchlewskiego słynęła z bujnej zieleni porastającej torowiska. – Dziś al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Anielewicza do ul. Ogrodowej to nieformalne centrum dzielnicy, a przy okazji ruchliwa arteria, którą w ciągu doby przyjeżdżają tysiące aut, tramwajów i autobusów – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. To jednak niedługo się zmieni, ponieważ wzdłuż torowisk zasadzone zostaną już niedługo żywopłoty.  – Zarząd Zieleni na jesieni, kiedy takie prace najlepiej wykonywać, zasadzi w tym miejscu około 140 metrów bieżących dwurzędowego żywopłotu, nawiązując do historycznego wyglądu ulicy – dodaje.


Autor projektu wylicza, że żywopłoty wzdłuż torowiska w centrum Warszawy:

  • Żywopłoty wzdłuż torowisk al. Jana Pawła II będą cieszyć oko i wyciszać odgłosy pojazdów
  • Zielone bariery ograniczą także zapylenie wokół torowisk
  • Zarząd Zieleni planuje obsadzić torowiska na przełomie października i listopada
  • Nowa zieleń powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Inwestycja będzie realizowana ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego i zakłada nasadzenie krzewów wzdłuż torowiska na al. Jana Pawła II. Prace będą przeprowadzane na przełomie października i listopada. Obejmą swoim zakresem 50-metrowy odcinek od ul. Nowolipki do al. „Solidarności” oraz 90-metrowy fragment od al. „Solidarności” do ul. Ogrodowej. – Wzdłuż torów pojawią się efektowne krzewy, które z jednej strony dodadzą uroku okolicy, a z drugiej pomogą wytłumić hałas szyn i będą stanowić barierę przeciwpyłową, co z pewnością docenią mieszkańcy – mówi Dariusz Puścian, radny Woli.

Autorem projektu, na który zagłosowało 1785 osób jest Rafał Kowalczyk. – W przeszłości okoliczna zabudowa była luźniejsza, drogę od chodników oddzielały gęste drzewa, a fragmentami wzdłuż torów tramwajowych, ciągnęły się przepiękne żywopłoty. Cieszę się, że mój pomysł powrotu do takiego stanu rzeczy znalazł uznanie w oczach moich sąsiadów – podsumowuje projektodawca.

Koszt inwestycji realizowanej przez Zarząd Zieleni to ok. 10 000 zł.

źródło: UM Wola / https://wola.um.warszawa.pl 
zdjęcia: UM Wola / https://wola.um.warszawa.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Ekologia | Komunikacja miejska | Zieleń | whiteMAD na Instagramie