Design, sztuka i nie tylko! 15 aukcji WOŚP, na które warto zwrócić uwagę

Jak co roku, na jeden dzień, Polska i Polacy zmieniają się w jedną, wielką, uśmiechniętą rodzinę. Cel – tradycyjnie – wielkie granie i pomaganie. W tym roku zbieramy pod hasłem: “Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”
32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny zgromadził miliony uczestników, a także dziesiątki tysięcy wolontariuszy i wystawców, wśród których nie zabrakło przedstawicieli świata mody, architektury, designu czy sztuki. Zebraliśmy dla Was 15 aukcji WOŚP, które z pewnością zainteresują miłośników dobrego wzornictwa i nie tylko. Zapraszamy do wspólnego grania! Idziemy na rekord!

Pani Jurek x Levi’s / Pola – kompozycja ceramiczna

Przedmiotem aukcji jest unikatowy obraz ceramiczny, który powstał we współpracy marek Levi’s® i Pani Jurek. Z okazji świętowania kolekcji Summer/ Spring 2024, marka Levi’s zaprosiła do współpracy wyjątkowych polskich artystów, którzy stworzyli unikalne obiekty artystyczne. Każdy z przedmiotów został zainspirowany marką Levi’s i hasłem przewodnim najnowszej kampanii, którym jest PROGRES. Wspólnie razem z artystami, marka przekazała każdy z powstałych obiektów na 32. Finał WOŚP – Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/pani-jurek-x-levi-s-pola-kompozycja-ceramiczna-2023-15031210094 


Ola Niepsuj i NOKE Architekci /Rzeźba-totem “Davi”

Wysoki na 275 centymetrów i szeroki na 145 centymetrów totem “Davi” to naprawdę spora rzeźba. Przypominająca figurę szachową forma przestrzenna powstała w wyniku współpracy wybitnej graficzki Oli Niepsuj (pozdrawiamy Ola) oraz goszczących nie raz w naszym serwisie NOKE Architekci (pozdrawiamy cały zespół).

NOKE Architects – warszawskie studio projektowe, które zostało założone w 2012 r. Specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu miejsc oraz przedmiotów. Projekty NOKE Architects wyróżniają się przemyślaną formą i starannym doborem materiałów, które opierają się próbie czasu. Studio wywodzi się z projektowania budynków, obecnie najbardziej rozpoznawane jest z projektów wnętrz. Jego wybrane realizacje to: butik KOPI, Food Hall w Browarach Warszawskich, bar Va Bene Cicchetti, biuro studia Animoon, Spa & Wellness w Klekotkach czy salon optyczny Take a Look. Więcej o pracowni: http://nokearchitects.com/

Ola Niepsuj – graficzka, ilustratorka, dyrektorka artystyczna Specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. Projektowanie traktuje konceptualnie i holistycznie. Jej prace zdobyły uznanie na 190 wystawach w 34 krajach, Laureatka srebrnego medalu Society of Illustrators NYC. Absolwentka ASP w Łodzi, studiowała także w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Jej prace łączą światy sztuki komercyjnej i artystycznej, publikowane są przez wiodące marki, gazety, magazyny i wydawnictwa na całym świecie. Prowadzi także wykłady i warsztaty na międzynarodowych konferencjach branżowych. www.olaniepsuj.com

Link do licytacji: https://allegro.pl/oferta/rzezba-totem-autorstwa-oli-niepsuj-oraz-noke-architects-15067173485 


Kasia Sokołowska – wizyta i osobiste oprowadzanie po Lava e Sal

“Serdecznie zapraszam na niezapomniany wyjazd do mojego spa LAVA e SAL. W samym sercu Mazur, w Ostródzie, opowiem Wam o moich inspiracjach, tęsknotach i spełnionych marzeniach. SAL oczyści i przygotuje ciało, pobudzi wyobraźnie.” – zaprasza Kasia Sokołowska. Jako, że byliśmy w gronie szczęśliwców, których Kasia oprowadziła po cudownie zaprojektowanej przestrzeni Lava e Sal, możemy śmiało potwierdzić – osobista wizyta z Kasią to coś więcej niż relaks dla ciała i duszy. To olbrzymia dawka wiedzy i inspiracji, którymi Kasia Sokołowska chętnie dzieli się z gośćmi. Sam hotel to równie piękne (jak i pięknie położone) miejsce. Aukcja dotyczy wizyty dla dwóch osób!

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/kasia-sokolowska-dla-wosp-pobyt-w-spa-lava-e-sal-dla-dwoch-osob-14877772933 


Szymon Hołownia – ostatnia barierka Sejmu zamkniętego na Obywateli

Choć ta aukcja nie jest stricte związana z architekturą, czy designem, choć w sumie, czy aby na pewno? Mała architektura – jest. Wzornictwo – niejako też. Dawka kulturowo-historyczna – na pewno. Ta niepozorna barierka jest swego rodzaju esencją pewnych czasów. Signum temporis zaklęte w metalowych rurkach. Trochę też w tym wszystkim humoru, lekkiej zadziorności i dystansu (na szczęście nie tego fizycznego). To właśnie to co w Marszałku Hołowni bardzo lubimy. Jeśli widzicie w tej metalowej zagrodzie tyle co i my, polecamy Wam aukcję tego allegrowicza!

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/szymon-holownia-ostatnia-barierka-sejmu-zamknietego-na-obywateli-15066609553 


Anna Orska – stwórz biżuterię z Anną Orską!

ORSKA, popularna marka biżuterii artystycznej, wystawia na aukcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy unikalną okazję do osobistego stworzenia biżuterii pod czujnym okiem Anny Orskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantek.

Odwiedź pracownię ORSKA i wspólnie z artystką, z puli wcześniej przygotowanych komponentów, stwórz niepowtarzalny egzemplarz, idealnie dopasowany do Ciebie, którego nie będzie mieć nikt inny!

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/stworz-bizuterie-z-anna-orska-15064082434?fbclid=IwAR2VGmlqDH6qvR0-xQVDxda0KVAtf5FgM1oxiOgaATufvI9BC6WWZexIp18 


NOKE i przyjaciele grają dla WOŚP – seria 32 linorytów

NOKE w zestawieniu pojawia się po raz drugi. I brawo dla nich! Zespół NOKE wraz z zaprzyjaźnionymi Twórcami, Artystami, Projektantami i i wszelkimi Wspaniałymi ludźmi stworzyli serię linorytów, które powstały pod hasłem przewodnim „tête-à-tête”, czyli refleksją nad intymnym spotkaniem we dwoje. Wśród Twórców wymienić można: Rafała Dominika, Katarzynę Baumiller, Malwinę Konopacką, Michała Lobę, Olę Niepsuj (również ponownie w naszym zestawieniu, brawka Ola) i Zofia Wyganowska.

Link do listy wszystkich 32 aukcji: https://allegro.pl/uzytkownik/wosp?string=linoryt 


Szymon Brodziak – fotografia z podpisem Szymona Brodziaka i Jurka Owsiaka

Ta czarno-biała fotografia Brodziaka pochodzi z sesji do kalendarza z Leonorą Jiménez, supermodelką z Kostaryki. Szymon, zainspirowany sceną z filmu Constantine, wykonał to zdjęcie oraz całą sesję na złomowisku w 2013 roku. „W filmie „Constantine” Francisa Lawrenca jest scena, w której samochód wpada na bohatera i się na nim rozbija w drobny mak. Miałem ją w głowie przez długi czas i czekałem tylko na okazję, żeby ją zrealizować. Szansa nadarzyła się wraz z propozycją, jaką otrzymałem od modelki Leonory Jiménez, Miss Asia Pacifc, która zaprosiła mnie do realizacji kalendarza z nią w roli głównej. Znów usłyszałem moje ulubione ,,Szymon – rób, co chcesz” i od razu wiedziałem, że Leonora będzie idealną kobietą do realizacji mojej wizji crash-testu. Zjawiskowa uroda Leonory to dopiero początek. To, co sprawiało, że byłem przekonany o właściwym wyborze motywu sesji, to jej odwaga, charyzma i zdolności aktorskie. Aby wykonać zdjęcie, musiałem przeszukać wszystkie okoliczne złomowiska i kupić odpowiednio uderzony samochód. Reszta to wyszukanie docelowej scenerii, odpowiednie ustawienie auta oraz stylizacja i emocje modelki. Wokół tej sytuacji rozbudowałem wizję o kolejne pomysły, składające się na scenariusz do całej sesji kalendarzowej. W efekcie, ponad sześć miesięcy przygotowań zostało zwieńczone trzynastoma fotografami, które powstały w jednym dniu zdjęciowym.” – Szymon Brodziak, cytat z albumu “What you see is who you are”.

Szymon Brodziak (ur. 1979) – mistrz fotografii czarno-białej. Nagradzany niezmienne od 2002 roku – zdobywca 1. miejsca w konkursie World’s Top 10 Black & White Photographers 2019 by One Eyeland.

Najmłodszy artysta i pierwszy Polak, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Wyróżniony nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna. Na licytację trafia Plakat #16 | Crash Test | fot. Szymon Brodziak

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/sygnowana-fotografia-mistrza-fotografii-czarno-bialej-szymona-brodziaka-15078298993 


Muzeum historyczne w Sanoku – fotografia artystyczna autorstwa Zdzisława Beksińskiego

Do wspólnego grania dołączyły również instytucje kultury. Jedną z nich jest Muzeum historyczne w Sanoku, które słynie z bogatej kolekcji dzieł wybitnego artysty Zdzisława Beksińskiego. Mimo że fotografię artystyczną uprawiał relatywnie krótko (od 1952 do 1959 roku), zdjęcia jego autorstwa coraz częściej stawiane są na równi z jego obrazami. Wystawiona na aukcję fotografia przedstawia kogoś bardzo ważnego w jego życiu, a mianowicie jego żonę – Zofię Beksińską.

Warto podkreślić, że prace są odbitkami z oryginalnych negatywów i stanowią część limitowanej edycji z numerami seryjnymi. Co więcej, warto zaznaczyć, że będąca obiektem licytacji fotografia w tym ujęciu jest po raz pierwszy wywołana z odkurzonych negatywów w ubiegłym roku na zlecenie Muzeum Historycznego w Sanoku. Obiekt posiada certyfikat wydany przez muzeum i jest podpisany osobiście przez Jurka Owsiaka.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/beksinski-fotografia-artystyczna-portret-14999030638 


Zuza Kołodziejczyk – profesjonalna sesja zdjęciowa w magazynie Glamour

Chcesz się poczuć jak prawdziwa modelka? Chcesz pojawić się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych magazynów na świecie? Chcesz na chwilę zostać gwiazdą, która lśni w świetle fleszy? Weź udział w aukcji Zuzy Kołodziejczyk, naszej koleżanki z redakcji Glamour, która zadba nie tylko o samą sesję, ale także o przygotowanie Ciebie (i jeśli chcesz osoby towarzyszącej) do tej sesji.

“Osoba, która wygra licytację będzie mogła zaprosić przed obiektyw również osobę towarzyszącą. To Ty zdecydujesz – możemy te zdjęcia zrobić w duecie, a możesz do naszego duetu zaprosić też siostrę czy przyjaciółkę” – mówi Zuza Kołodziejczyk.

Zuza i GLAMOUR gwarantują niezapomniane chwile na planie zdjęciowym pod opieką profesjonalnych makijażystów, fryzjerów, stylistów i pamiątkę w postaci zdjęć w magazynie.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/zuza-kolodziejczyk-sesja-zdjeciowa-w-glamour-15066828201 

<iframe width=”558″ height=”300″ src=”https://www.youtube.com/embed/6lh_7JyqkPU” title=”Zuza Kołodziejczyk: Sesja zdjęciowa w GLAMOUR | ROS Finał32 | rzeczyodserca.pl | WOŚP 2024″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen></iframe>


Dar Młodzieży – kawałek historycznego żagla

Placówki naukowe grają dla WOŚP? A grają i to jak! Kawałek historycznego żagla z Daru Młodzieży przekazany przez Uniwersytet Morski w Gdyni na rzecz 32. Finału WOŚP z osobistym podpisem Jurka Owsiaka!

“Ten kawałek żagla przeżył cały sezon w bardzo symbolicznym momencie, bo w setną rocznicę przekroczenia równika przez żaglowiec “Lwów”, czyli jednostkę, która jako pierwsza dotarła właśnie na równik .

Żagiel ma w sobie moc słonych fal mórz i oceanów, wiatrów, słońca, deszczu. Pachnie przygodą. Wyjątkowa i jedyna okazja, aby wylicytować taki kawałek wspaniałej, pięknej, morskiej przygody.” – Jurek Owsiak

To jak jesteś wilkiem morskim,  czy szczurem lądowym?

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/dar-mlodziezy-kawalek-historycznego-zagla-15039408827 


Sztuka Więzienna – rysunki pastelami,  flaga Polski

W tym wyjątkowym dniu dobro bije nawet z miejsc, które większość ludzi kojarzy negatywnie. Przedmiot prezentowany w ramach cyklu “Sztuki Więziennej”. Osadzeni w zakładach karnych w całym kraju tradycyjnie wspierają działania Orkiestry swoim rękodziełem, specjalnie wykonanym na nasze kolorowe finałowe licytacje. Ich czas przekuty w prawdziwe dzieła, wspiera barwność naszych licytacji już od wielu lat, za co bardzo im dziękujemy!

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/sw-rysunki-pastelami-flaga-polski-14795581005 


Roch Urbaniak – obraz “Klucznik”

Ciekawe opowieści są wszędzie, wystarczy tylko je dostrzec. Roch Urbaniak to mistrz przedstawiania fantastycznych historii, do których przeżywania zaprasza swoich odbiorców. Za sprawą wielowątkowej narracji, maluje obrazy-powieści, o których trudno zapomnieć.

Roch Urbaniak to świadomy artysta, który dostrzega poruszające historie w mediach z pozoru trywialnych: mainstreamowe kino, czy gry komputerowe inspirują go do działania, równie mocno co podróże, legendy i mity. Mimo swojej dojrzałości artystycznej i ogromnej wiedzy, nie narzuca wizji tego, co powinno się w jego obrazach odczytać. Pozostawiając wiele swobody swojemu odbiorcy, Roch Urbaniak przepełnia prace niezwykłymi detalami. Zabiera nas w rajskie światy, poszerzając wyobraźnię aż do granic. Potrafi doprowadzić do wzruszeń ale i smutku. Każdy z obrazów Rocha to mnogość opowieści, których jest tak wiele, jak wielu obserwujących.

Artysta maluje w technice akrylu na płótnie. Chętnie korzysta również z innych form wypowiedzi, tworząc komiksy i ilustracje. Wybitny poziom przedstawił w książce “Papiernik – czyli skąd się biorą opowieści”, której dwie części zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników w Polsce.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/roch-urbaniak-obraz-klucznik-15044168799 


Obraz z filmu CHŁOPI z autorgrafem

Przedmiotem aukcji jest obraz z “Chłopów” – najnowszego filmu w reżyserii DK Welchman oraz Hugh Welchmana – nominowanych między innymi do Oscarów, Złotych Globów czy Nagród BAFTA.

Historia filmu oparta jest na noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta o tym samym tytule, ukazującej życie na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, sezonowych prac polowych i wiejskich obyczajów. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej społeczności jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Na aukcję przekazujemy obraz CH 1109 namalowany przez Julię Spivakovą do sceny 083_010. Referencją do jego powstania stał się obraz namalowany przez Stanisława Kamockiego w 1910 roku “Stary kościół w Zakopanem”.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/obraz-z-filmu-chlopi-15057457921 


MAGDA BUTRYM x IGA ŚWIĄTEK: Ikoniczna sukienka oraz autograf z dedykacją

Tego duetu nie trzeba przedstawiać. Jednak warto opowiedzieć tu nieco o sukience, która nie tylko jest po prostu onieśmielająca, ale także wiąże się z nią ciekawa historia. Kreacja ta zyskała niezwykłą popularność, gdy Iga Świątek założyła ją podczas ceremonii Finałów WTA. To elegancka sukienka bez pleców, w kolorze czerwonym, wykonana z dżerseju, która w subtelny sposób podkreśla sylwetkę. Związana z sukienką historia pasji, tryumfu i przymiotów ducha niezwykłej osobowości jaką jest Iga Świątek doskonale rezonuje z filozofią marki, której ubrania dodają mocy i inspirują kobiety na całym świecie już od ponad dekady.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/magda-butrym-x-iga-swiatek-ikoniczna-sukienka-oraz-autograf-z-dedykacja-15016115800 


Pobyt dla 2 osób w Hotelu Bristol

Hotel Bristol, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. To miejsce legenda, a wyjątkowego ducha tego miejsca czuć tu dosłownie w powietrzu. Jako redakcja whiteMAD z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy w minimalnym stopniu częścią tego magicznego miejsca, bowiem w każdym apartamencie hotelu Bristol znajdziecie nasz magazyn, czekający na gości złaknionych pięknych rzeczy.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do licytacji weekendowego pobytu w Hotelu Bristol, a Luxury Collection Hotel, Warsaw! To unikalne miejsce na mapie Warszawy łączy styl i elegancję, zapewniając niepowtarzalne wspomnienia i wyśmienite doznania kulinarne.

W skład licytacji wchodzą:

  • 2-dniowy pobyt dla 2 osób w Apartamencie Paderewskim ze śniadaniem w formie bufetu
  • Kolacja w stylu Nikkei w barze Lane’s dla 2 osób
  • Zwiedzanie historycznych zakamarków hotelu z Concierge
  • Dostęp do oferty Bristol spa: basenu, siłowni, sauny suchej i sauny parowej

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/niezapomniany-pobyt-dla-2-osob-w-hotelu-bristol-15027331682

 


15 aukcji WOŚP to oczywiście nasze subiektywne zestawianie. Nie sposób wskazać tu wszystkich ciekawych aukcji, bowiem tych są tysiące. Aukcje dobieraliśmy w sposób mocno osobisty. Tam gdzie nasze WOŚP-owe serca zabiły mocniej dodawaliśmy do listy. Mamy nadzieję, że podzielacie nasz entuzjazm. Trzymamy kciuki za rekord! Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!