Kozarzewska Natalia, Początek Lata

5. Aukcja Marzeń – licytacja dla Fundacji Mam Marzenie

Sztuka tworzona przez artystów ma niesamowitą moc czynienia świata lepszym Światem, w którym warto oddać się wyobraźni i marzeniom. 6 maja o godzinie 20.00 w siedzibie DESA Unicum w Warszawie odbędzie się Aukcja Marzeń. Już po raz piąty dochód z tej wyjątkowej aukcji charytatywnej będzie przeznaczony na realizację marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie.

Tegoroczna aukcja obfituje w szczególnie obiecujące nazwiska blisko 40 artystów o ugruntowanej pozycji artystycznej i bogatym dorobku wystawienniczym. Warto zwrócić tu uwagę na wyjątkową kompozycję autorstwa Czesława Piusa Ciapało z lat 70., należącą do najbardziej uznanego cyklu prac artysty, które w ostatnich latach są szczególnie poszukiwane przez licznych polskich kolekcjonerów. Z kolei Elżbieta Jabłońska, prezentująca podczas aukcji autorski kolaż, jest laureatką prestiżowej Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2022 za aktywną i progresywną postawę wnoszącą do sztuki współczesnej twórcze, poszukujące rozwiązania. Z młodszego pokolenia artystów warto zwrócić uwagę na niezwykle przestrzenny obraz autorstwa Jakuba Matusewicza. Praca należy do najnowszego cyklu artysty, którego część dzieł była prezentowana na jego indywidualnej wystawie w Project Roomie CSW Zamku Ujazdowskiego w Warszawie zatytułowanej „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam” (5.01-4.02.2024).

Równie interesujący jest obraz Ryszarda Rabsztyna, który stanowi zapis oparty na piśmie hieroglificznym oraz alfabecie Braille’a. Twórczość artysty jest nieustannym poszukiwaniem idealnej formy oraz realizacji idei „malarstwa dla niewidomych”. Jednocześnie Rabsztyn w swoich działaniach dąży do uzyskania odpowiedniej i atrakcyjnej kompozycji również dla osób widzących. Idea jego obrazów nieustannie ewoluuje i staje się zagadką – zakodowaną specjalnym alfabetem wiadomością, którą odbiorca musi rozszyfrować na poziomie trudności bliskiemu starożytnym hieroglifom. Rabsztynowi towarzyszy także afirmacja zgodna ze słowami świętego Augustyna: „Wiara oznacza myśl obecną w duchu”, którą to wyraża w swojej twórczości.

Rabsztyn Ryszard, FOOL (głupiec), akryl na płótnie, 110×110, 2023

Od 2020 roku w ramach projektu zostało wylicytowanych ponad 150 dzieł sztuki na łączną kwotę 186 600 zł, co przyniosło radość licznym podopiecznym Fundacji Mam Marzenie przy realizacji ich największych marzeń. 8-letni Filip, który przeżył niezapomniany czas w Disneylendzie, czy też 17-letnia Oliwia realizująca swoje pasje dzięki otrzymanemu komputerowi stacjonarnemu to tylko niektórzy z nich. Fundacja Mam Marzenie przez ponad 20 lat swojej działalności spełniła blisko 10 200 najskrytszych pragnień dzieci chorujących na choroby zagrażające ich życiu jak nowotwory czy mukowiscydoza.

Partner 5. Aukcji Marzeń: DESA Unicum

Patroni medialni: RMF Classic, Magazyn WhiteMAD

Więcej informacji o Aukcji Marzeń: http://aukcjamarzen.pl

Więcej informacji o Fundacji Mam Marzenie: https://www.mammarzenie.org

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Warszawa | Polecane | whiteMAD na Instagramie