50-metrowe mieszkanie na Targówku wg. projektu Noreststudio

Noreststudio to pracownia założona przez architekta Bartłomieja Dziedzica i Alicję Karwowską-Dziedzic. Ich najnowsza realizacja 50-metrowego mieszkania na warszawskim Targówku to po raz kolejny uczta dla oczu. Prośbą Inwestora było nadanie nowej funkcjonalnej aranżacji w miejsce dawnego mieszkania przeznaczonego na wynajem niskobudżetowy. Przestrzeń cechowały wyjątkowo zły układ i kolorystyka, finalnie pomniejszające ją optycznie. Architekci stanęli więc przed zadaniem nadania uniwersalnej świeżej a jednoczenie ponadczasowej, estetyki, która uatrakcyjni miejsce przyszłym docelowym najemcom, jak i samej Inwestorce.

Dodatkowo, na ostateczny wygląd mieszkania, wpłynał fakt, że jednym z użytkowników mieszkania miała być również sama Inwestorka, ze względu na swój charakter pracy. Architekci  uwzględnili zatem jej indywidualne potrzeby funkcjonalne i estetyczne. W efekcie tej współpracy powstała jasna elegancka przestrzeń o kamienicznym sznycie, wyróżniająca się na tle rynku najmu.

Najważniejszymi założeniami zrealizowanej aranżacji, było powiększenie przestrzeni dziennej przez połącznie jej z częścią kuchenną, zachowanie wydzielonej sypialni,  zmiana układu łazienki oraz uwzględnienie dużej ilości miejsca na przechowywanie w każdej ze stref.

Architekci wykorzystali lustro, które w kluczowych miejscach powiększyło optycznie miejsce oraz dodało światła. W ten sposób powstała duża lustrzana zabudowa meblowa wraz z lodówką w części dziennej, która zamiast przytłaczać, stała się jego największą ozdobą. Na ścianach zastosowano sztukaterie, a wprowadzony rytm dodał miejscu harmonii. Dla przełamania zastosowanej ciepłej kolorystyki, zaproponowano czarne dodatki, które przełamały historyczny wygląd prostą, mocną formą.


Całość mieszkania została zaprojektowana z myślą o wysokiej funkcjonalności miejsca – utrzymaniu w czystości oraz maksymalnemu wykorzystaniu metrażu. Na posadzce zastosowano gres imitujący parkiet jodełkę francuską oaz gres we wzorze lastriko. Materiały te charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Zabudowy meblowe wykonano na zamówienie, co dało możliwość personalizacji rozwiązań.

Zamysłem projektantów było subtelne ukrycie sypialni, jako przestrzeni prywatnej, niewidocznej na pierwszy rzut oka z wejścia mieszkania. W tym celu zintegrowano zabudowę meblową z odzieżą wierzchnią, wraz z drzwiami sypialni i okładziną ścienną. W efekcie powstała ciekawa drewniana bryła, prowadząca gościa do strefy dziennej, nadająca miejscu unikatowy charakter.

W łazience zrezygnowano z dotychczasowej wanny, na rzecz przestronnego prysznica, oraz zabudowy łazienkowej przy wc. Projektantom udało się uwzględnić wszystkie uwagi Inwestorki, zgrabnie wykorzystując geometrię łazienki przy rozmieszczeniu elementów wyposażenia – prysznica, umywalki i wc. Efektem pracy projektantów i Inwestorki, stało się miejsce do życia dla niej samej, jak i potencjalnych najemców. Upór i wytrwałość Inwestorki w zrealizowaniu zamysłu, stworzonego wraz z pracownią, doprowadziły do mieszkania spójnego, ponadczasowego, o niebanalnych rozwiązaniach, przy zachowaniu jego użytkowości.

Metryka projektu:
Projektant: Alicja Karwowska-Dziedzic, Bartłomiej Dziedzic /
Zdjęcia: Joanna Krowiranda /  https://www.joannakrowiranda.com/
Lokalizacja: Warszawa, Targowek, Zielone Zacisze
Powierzchnia: 49 m2
Data: czerwiec 2023
Zakres: projektu: kompleksowy ze zmianą pierwotnego układu, model 3d, pomoc w realizacji

O architektach: 
Noreststudio – pracownia założona przez architekta Bartłomieja Dziedzica i Alicję Karwowską-Dziedzic, absolwentów Politechniki Krakowskiej. Po latach nabierania doświadczenia w krakowskich biurach projektowych, swoją pasję do tworzenia rzeczy pięknych, przekuli w autorską pracownię graficzną, prężnie działającą na całym świecie  . W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz wiele zapytań projektowych, postanowiliśmy poszerzyć działalność wizualizatorską o kompleksowe projekty wnętrz, tworząc firmę córkę – Noreststudio Wnętrza. Projektujemy założenia prywatne (domy, apartamenty, mieszkania pod wynajem) oraz publiczne (części wspólne mieszkaniowe, lobby), nadając im ponadczasowy unikatowy charakter . Prywatnie – posiadacze mopsa Klopsa (sprawującego stanowisko kierownika robót;)), zwolennicy aktywnego trybu życia i zdrowego żywienia.

Przypominamy inny artykuł z realizacją Noreststudio:

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Apartament | Mieszkanie | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły