Aleje Jerozolimskie 59
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Aleje Jerozolimskie 59 w Warszawie – niezabliźniona rana II wojny światowej

Neorenesansowa kamienica stojąca pod adresem Aleje Jerozolimskie 59 (dawniej Aleje Jerozolimskie 53) powstała na przełomie lat 50. i 60. XIX w., jako jedna z pierwszych w tej części miasta. Obecnie jest to najstarszy dom w Alejach Jerozolimskich na zachód od ulicy Marszałkowskiej i jeden ze starszych w całej okolicy.

Wzniesiona została wg projektu Antoniego Kwiatkowskiego. Od końca lat 60. XIX w. do I wojny światowej posesja pozostawała w rękach rodziny Wojno. Kamienica pierwotnie posiadała dwa piętra, ale z biegiem lat nadbudowano ją aż o trzy dodatkowe kondygnacje. Prawdopodobnie miało to miejsce pod koniec I wojny światowej, kiedy budynek zmienił właściciela.

Aleje Jerozolimskie 59. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Aleje Jerozolimskie 59


Podczas II wojny światowej dom został poważnie uszkodzony, jako jeden z niewielu w całej pierzei na tym odcinku alej. Kamienica ucierpiała do tego stopnia, że dwie ostatnie kondygnacje, pozbawione stropów, zostały rozebrane. Wkrótce po 1945 roku ocalałą część obiektu wyremontowano i nadano mu postać kameralnej dwupiętrowej kamieniczki, o wiele niższej od sąsiednich domów z epoki i wyróżniającej się spośród nich. Na parterze wybito wówczas witryny sklepowe. Na podwórzu znajdują się oficyny o różnej wysokości i wystroju. W zachowanej do dziś bramie umieszczono monogram B.J., który jest przypuszczalnie skrótem od imienia i nazwiska jednego z właścicieli. Przez lata w budynku mieścił się British Council. Obecnie większość pomieszczeń w obiekcie jest pusta, a budynek oczekuje na remont. Brakujące piętra wyraźnie zaburzają estetykę całej pierzei wystawnych i wysokich kamienic, dlatego dom pod numerem 59 zdecydowanie potrzebuje ich rekonstrukcji. Od lat na dachu kamienicy w miejscu brakujących pięter rozwieszane są ogromne i szpecące banery reklamowe.

Źródło: lapidarium.fundacja-hereditas.pl

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Kamienica w 1938 i 2024 r. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Aleje Jerozolimskie w roku 1969 i obecnie. Źródło: anakstexasczecharticlesandphotos.com 

Aleje Jerozolimskie w roku 1986 i dziś. Źródło: Flickr/Elmar