Apartament na krakowskim Kazimierzu. Zakochaliśmy się w suficie!

Apartament na krakowskim Kazimierzu powstał w zabytkowej, klasycystycznej kamienicy, która powstała w 1870 roku. Poza piękną architekturą i częściowo zachowanym układem wnętrz, kamienica cechuje się również świetną lokalizacją, bowiem z okien rozpościera się widok zarówno na miasto, jak i na Wisłę. Dziś prezentujemy wam – naszym zdaniem – przepiękny apartament, którego właściciel dokładnie wiedział czego chciał. A chciał wnętrza oryginalnego, miejsca, które będzie doskonałe za sprawą swojej niedoskonałości. Miejsca, w którym widać bieg i wpływ czasu. W naszej ocenie przy wsparciu arch. Grzegorza Pnioka udało się to perfekcyjnie. Architektowi gratulujemy, właścicielowi zazdrościmy. 

Apartament znajduje się na krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Jest to historyczna dzielnica, która przed II wojną światową była typową dzielnicą żydowską. Wielu Żydów mieszkało tutaj i prowadziło swoje biznesy. Obecnie znajduje się tu wiele synagog, żydowskich restauracji i miejsc upamiętniających czasy sprzed II wojny światowej.

Apartament na krakowskim Kazimierzu znajduje się w XIX-wiecznej kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Składa się z czterech przestronnych pokoi. Z przedpokoju jest wejście do łazienki z prysznicem, toaletą, umywalką i szafą gospodarczą. Następnie przechodzimy do salonu połączonego z kuchnią gdzie znajduje się sofa z fotelami, stół z czterema krzesłami oraz meble kuchenne niezbędne do gotowania. Z salonu wchodzimy przez podwójne drzwi do sypialni z dużym łóżkiem i szafą.Elementem, który niewątpliwie nadają wnętrzu niesamowitego charakteru są polichromie zdobiące sufit salonu.


Właściciel jest wielkim fanem Krakowa, a w szczególności Dzielnicy Żydowskiej. To tutaj dorastał i spędził najlepsze chwile swojego dzieciństwa i wczesnej dorosłości. Woli mieszkać w miejscach niedoskonałych – dotkniętych przez czas, niż w idealnie nowych i zrekonstruowanych budynkach/mieszkaniach. Kamienica została wybudowana w 1870 roku w stylu klasycystycznym. Zachowała się fasada, główna klatka schodowa i układ pomieszczeń. Niestety większość wnętrz została zmodyfikowana. Porblemem był również stan techniczny budynku, jak dodaje architekt, największym problemem była zawilgocona ściana w sypialni, co wymusiło dodatkowe prace.

O pracowni: 
Biuro projektowe HAUSLAB to zespół młodych, kreatywnych architektów i projektantów. Biuro zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz wraz z nadzorem autorskim zarówno obiektów publicznych jak i prywatnych inwestycji. “Projektujemy zarówno domu, apartament jak i lokale usługowe w obiektach takich jak galerie handlowe, na lotniskach, w centrach kongresowych, w budynkach zabytkowych, dla klientów sieciowych oraz indywidualnych. Obecnie w dużej mierze zajmujemy się projektowaniem apartamentów, restauracji oraz hoteli. Naszym celem jest tworzenie praktycznych, funkcjonalnych wnętrz przy zachowaniu najwyższych walorów estetycznych z ponadczasowym designem. Wieloletnie doświadczenie, wykształcenie oraz ciągłe szkolenia w Polsce pozwalają nam na kreatywną i owocną współpracę z najbardziej wymagającymi klientami.” – czytamy na stronie https://hauslab.pl/

Założycielem pracowni i głównym architektem jest arch. Grzegorz Pniok, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. Karierę zawodową jako architekt rozpoczął w 2005 w trakcie studiów. Od roku 2011 prowadzi biuro projektowe HAUSLAB. Od roku 2019 prowadzi także wykłady na Akademii Architekta Wnętrz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Zdjęcia wnętrza wykonał niezawodny zespół MOOD AUTHORS: https://moodauthors.com/ 

Czytaj też: Kraków | Wnętrza | EklektyzmMieszkanie | whiteMAD na Instagramie| Architektura w Polsce | Polscy projektanci | Vintage | Art Deco | Secesja