Apartamentowiec z widokiem na Sudety

Apartamentowiec z widokiem na Sudety. Elewację pokryły gonty modrzewiowe!

Apartamentowiec z widokiem na Sudety powstał w czeskiej wsi Filipovice (gmina Bělá pod Pradědem), która słynie z turystyki górskiej. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni CL 3 w składzie Roman Gale, David Bureš, Radek Pasterny. Jak mówią sami architekci, ich celem było zreinterpretowanie i stworzenie współczesnego odniesienia do “tradycyjnej morfologii oryginalnej architektury regionu”. 

Klasyczny dwuspadowy dach zwieńcza główną bryłę osadzoną na prostokątnych fundamentach. Oba budynki w całości pokryte typowym materiałem miejscowego pochodzenia gontami modrzewiowymi naturalnym wybarwieniu. Cofnięte wgłąb bryły budynku kolorowe loggie stanowią kontrast do „lekkiej” okładziny modrzewiowej, która tworzy główną masę budynku. Jak tłumaczą architekci, gont z biegiem czasu będzie ciemniał co stopniowo ujednolici kolorystycznie całość elewacji. Wnętrze budynku okalają ściany z cegły piaskowo-wapiennej z żelbetowymi monolitycznymi sufitami. Chłód betonu ociepla drewniana, dwuspadowa konstrukcją dachu. 

Elewacja pokryta gontami modrzewiowymi


“Projekt opiera się na tradycyjnych materiałach – drewnianej okładziny z gontów modrzewiowych z lokalnego lasu, która jest swobodną parafrazą fasad miejscowych stodół i gospodarskich budynków mieszkalnych. Kolorowe loggie kontrastują z naturalnie szarą okładziną, dodając kolorowego akcentu i żywości budynkom.” – mówią architekci z pracowni CL 3

Ciekawym zabiegiem jest również wysunięte poza obrys fundamentów piętro, które tworzy podcień nadający bryle lekkości. Warto również zwrócić uwagę na pochyłe kominy, które niejako opierają się na dwuspadowy dachu. Budynek został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej samowystarczalny w stosunku do środowiska górskiego jedynym dostarczanym narzędziem jest energia elektryczna. Ogrzewanie opiera się na pompie ciepła gruntowo-wodnej, pomieszczenia ogólnodostępne wyposażone w rekuperację powietrza, woda pochodzi z własnej studni z wyposażeniem wodociągowym, a ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków z oczyszczoną absorpcją wody do gruntu.

Spodobał Ci się ten budynek? Więcej artykułów o czeskiej architekturze znajdziesz klikając TUTAJ! 

Projekt: Apartamentowiec z widokiem na Sudety w Filipovicach
źródło: CL3 / www.cl3.cz / www.facebook.com/cl3arch
zdjęcia: Tomáš Slavík, www.tomasslavik.cz

Czytaj też: Czechy | Drewno | Apartament | whiteMAD na Instagramie