Architekci postawili na drewno. Skromna biblioteka w Choszczówce

Biblioteka Publiczna w Choszczówce została zaprojektowana w konstrukcji drewnianej. To czyni ją wyjątkową bo obiekty użyteczności publicznej rzadko wznoszone są z drewna. Architekci z pracowni Ambient chcieli, by obiekt był przyjazny środowisku. Jak im się udało?

Staramy się możliwie wszechstronnie realizować cele architektury zrównoważonej, myśląc zarówno o jej technicznych jak i społecznych założeniach. Zastosowaliśmy rozwiązania, które pozwoliły zredukować w stosunku do obiektów standardowych zużycie energii pierwotnej oraz ślad węglowy budynku zarówno w fazie operacyjnej, jak i w fazie wytwarzania materiałów i budowy – mówią autorzy projektu.

Są to między innymi niskie współczynniki U dla przegród zewnętrznych i stropodachu oraz system ogrzewania pompą ciepła zintegrowaną z panelami fotowoltaicznymi. Projekt uwzględnia także możliwość sterowania centralą wentylacyjną tak, aby ograniczyć wymianę powietrza w okresach mniejszego zapotrzebowania (np. w nocy). Zapewniono też możliwość naturalnego przewietrzania w celu ograniczenia konieczności korzystania z klimatyzacji.

Projektantom zależało na tym, by użytkownicy w każdej części budynku mieli zapewniony kontakt z otaczającą naturą. Dlatego zaprojektowali duże przeszklenia, a z każdego z pomieszczeń na parterze można wyjść na otaczający budynek teren zielony.

Biblioteka oprócz typowej funkcji, czyli wypożyczalni książek dla dorosłych i dzieci, będzie służyć także lokalnej społeczności jako miejsce spotkań. W obiekcie pojawią się miejsca, które będzie można wykorzystać do pracy zdalnej oraz organizacji prywatnych eventów (z możliwością wynajęcia sali). Po stronie południowej zaplanowane jest powstanie letniej czytelni i miejsca organizacji wydarzeń kulturalnych, także pokazów plenerowego kina.

Projektując otoczenie biblioteki architekci zachowali fragment terenu z cennymi drzewami. Ingerencja w ten obszar została ograniczona do minimum. Obiekt nie będzie grodzony, celem jest maksymalne zachęcenie mieszkańców do podejmowania aktywności i swobodnego przemieszczania się. Teren wokół biblioteki zyskał nowe nasadzenia – to głównie gatunki rodzime, miododajne i z jadalnymi dla ptaków owocami. Zamiast standardowego trawnika wiosną pojawi się łąka kwietna.


W bibliotece będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci, także z zakresu ekologii. Z myślą o promocji proekologicznych rozwiązań w budynku zostanie także umieszczona informacja o zastosowanych rozwiązaniach. Dzięki temu w naturalny sposób będziemy uwrażliwiać czytelników na kwestie środowiskowe – dodają autorzy projektu.

Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę. W obiekcie zaprojektowano zbiornik o pojemności 6 m3, który zbiera wodę deszczową z dachu. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania roślin wokół budynku.

Biblioteka w Choszczówce jest już budowana. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Za swój projekt architekci zdobyli wyróżnienie w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023.

projekt: Ambient

Czytaj też: Biblioteka  | Minimalizm | Detal | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie