budynek koszar

Architekt: “to kontrowersyjna koncepcja”. Zabytkowy budynek koszar z naroślą [SONDA]

We Wrocławiu na Kępie Mieszczańskiej zbudowane zostanie osiedle. Problem w tym, że na działce stoi zabytkowy budynek koszar artylerii. “Wolna” jest jednak przestrzeń powietrzna nad koszarami, projekt zakłada kontrowersyjną nadbudowę.

Inwestycję przeprowadza firma ATC Development. Projekt koncepcyjny przygotowany przez pracownię AP Szczepaniak zrealizowany ma być na działce przy ul. Dmowskiego 21. Obecnie znajdują się tam pozostałości po wojskowym budynku. Jego kiepski stan uniemożliwia użytkowanie. Tuż obok, ściana w ścianę jest liczący dziewięć kondygnacji budynek wielorodzinny. Zestawienie współczesnej architektury z historyczną tkanką pozostawia wiele do życzenia. Nieudane połączenie widać na zdjęciu:

budynek koszar


Kupując ten zabytkowy obiekt zakładaliśmy, że jego rewitalizacja będzie wymagała zmiany w zakresie planu miejscowego. Zależy nam głównie na przywróceniu estetyki miejsca poprzez wizualne scalenie budynku po dawnych koszarach z przylegającym ścianą szczytową współczesnym budynkiem mieszkalnym. W projekcie tego ostatniego, co widać gołym okiem, nie uwzględniono sąsiedztwa zabytku – wyjaśnia Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development.

Dwa obiekty znajdują się na granicy dwóch różnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Projekt rewitalizacji powstawał przez wiele miesięcy w ramach konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzki Konserwatorem Zabytków (DWKZ). Ostatecznie opracowano koncepcję, która została pozytywnie zaopiniowana przez urząd konserwatorski, z rekomendacją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek garażowo-warsztatowy – dodał Paweł Kleszcz.

Deweloper chce zrewitalizować budynek artylerii. Projekt rewitalizacji przewiduje renowację ścian zewnętrznych, odnowienie i zachowanie detali historycznej bryły. Kontrowersyjna jest jednak koncepcja przysłonięcia starego budynku nowoczesną tkanką. To zawsze ryzykowne przedsięwzięcie bo zabytkowa architektura nie lubi być mieszana z nową architekturą wykonaną z materiałów niskiej lub średniej jakości. Pozytywnym przykładem zestawienia starego z nowym jest zbudowany przez Grażynę Kulczyk Stary Browar. W przypadku wrocławskiej inwestycji osiągnięcie takiego sukcesu może być trudniejsze.

Według miejscowego planu dla terenu sąsiadującego z zabytkowym budynkiem garażowo-warsztatowym, dopuszczalna jest budowa budynków do 28 metrów wysokości. Deweloper zwrócił się z wnioskiem o zmianę przepisów argumentując, że obecnie zabytkowy budynek jest optycznie przygnieciony przez istniejące już sąsiedztwo. Realizacja koncepcji nadbudowy koszar miałaby zniwelować ten wizualny efekt…

W sprawie docelowej rewitalizacji zapewne czekają nas jeszcze niejedne rozmowy i spotkania z przedstawicielami urzędu miejskiego i konserwatora zabytków – wyjaśnia dyrektor ATC Development.

Swoją opinię o koncepcji wydał Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia. Według niego zaprezentowana przez dewelopera koncepcja jest kontrowersyjna.

Nie nad każdym budynkiem zabytkowym istnieje możliwość nadbudowy nowej kubatury – mówi Piotr Fokczyński.

Jak oceniasz pomysł przykrycia zabytkowego budynku koszar nowoczesną architekturą? Oddaj głos w sondzie!

Nadbudowa zabytkowych koszar to:

View Results

Loading ... Loading ...

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

Czytaj też: Ciekawostki | Wrocław | Biurowiec | Renowacja

źródło: ATC Development, UM Wrocław