Barbican Estate – brutalistyczne osiedle znad Tamizy

W centrum Londynu, w obrębie City of London, znajduje się Barbican Estate – niezwykły kompleks składający się z około 2000 mieszkań, apartamentów i domów. Został wzniesiony na obszarze zniszczonym przez bombardowania II wojny światowej. Pierwotnie Barbican powstał jako lokale do wynajęcia dla wyższej klasy średniej i nadal pozostaje ekskluzywnym miejscem, gdzie ceny mieszkań z widokiem na Londyn osiągają spektakularne wysokości. Kompleks jest wybitnym przykładem brytyjskiej architektury brutalistycznej i jako całość znajduje się na liście zabytków.

W czasie II wojny światowej miasto doznało poważnych zniszczeń i poniosło wiele ofiar śmiertelnych. Gęsto zabudowana okolica, gdzie obecnie znajduje się Barbican, została praktycznie całkiem zburzona. Dyskusje na temat przyszłości tego miejsca rozpoczęły się w 1952 r., a decyzję o budowie nowych budynków mieszkalnych podjęto pięć lat później.

Fot. Paul the Archivist, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Osiedle zostało zbudowane w latach 1965–1976 na terenie o powierzchni 14 ha. Kompleks został zaprojektowany przez architektów Chamberlina, Powella i Bona, których pierwszym dziełem była przełomowa posiadłość Golden Lane położona bezpośrednio na północ od Barbican. Jednak w odróżnieniu od swojego sąsiada, osiedle Barbican nie było budownictwem socjalnym. W pierwszych latach istnienia osiedliła się tam znaczna liczba znanych polityków, prawników, sędziów i bankierów. Pierwszy budynek na osiedlu, Speed ​​House, został oficjalnie otwarty w 1969 r., a ostatni, Shakespeare Tower, został ukończony w 1976 r. Obecnie Barbican jest domem dla około 6500 mieszkańców, a prócz mieszkań znajdziemy tam centrum sztuki, kino, kawiarnie, bary i dwie szkoły. Budynki odzwierciedlają estetykę polegającą na zastosowaniu betonu na elewacjach budynków, która była popularna w Wielkiej Brytanii w latach 60. i 70. XX wieku. Zespół charakteryzuje się także całkowitym oddzieleniem dróg dla pieszych i dla pojazdów. Większość ruchu pieszego odbywa się na chodnikach zawieszonych na różnych poziomach, podczas gdy drogi i miejsca parkingowe są położone niżej.

Fot. Suttonpubcrawl at English Wikipedia, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Minister sztuki Tessa Blackstone ogłosiła we wrześniu 2001 roku, że kompleks Barbican zostanie wpisany na listę zabytków. Został wyróżniony jako obiekt o szczególnym znaczeniu architektonicznym ze względu na swoją skalę, spójność i ambicje projektu. Kompleks jest ważny architektonicznie, ponieważ jest jednym z głównych przykładów architektury brutalistycznej w Londynie. Budynki są zgrupowane wokół jeziora i zielonych placów. Główne budynki wznoszą się do siedmiu pięter ponad poziom podium, które łączy wszystkie obiekty Barbican, zapewniając ciąg dla pieszych z dala od ulicy.

Źródło: designalive.pl, cityoflondon.gov.uk

Czytaj też: Architektura | Brutalizm  | Urbanistyka | Zabytek | Londyn | Wielka Brytania