Handsome man in helmet and waistcoat keeping arms crossed and looking at camera while standing on background of stacks of concrete bricks

Barometr budowlanej jesieni: sprawdzamy jak wygląda rynek materiałów i usług budowlanych po okresie galopującej inflacji?

Jak wskazuje wielu analityków rynku nieruchomości, obecnie zaczyna się dobry czas na inwestycje w budowę własnych domów. Na taką decyzję zdecydować powinny się zwłaszcza te osoby, które od dawna zwlekają z rozpoczęciem takiej inwestycji ze względu na niestabilne ceny materiałów budowlanych. Warto zatem bliżej przyjrzeć się rynkowi materiałów i usług budowlanych po okresie galopującej inflacji.

Dobry czas na budowę domu

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy domu jeszcze w tym roku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wynika to m.in. stąd, że wszystko wskazuje na to, że aktualnie kończy się okres rosnących cen usług i materiałów budowlanych. Analitycy wskazują na sytuację wręcz odwrotną. Przewiduje się, że ceny usług i materiałów budowlanych pozostawać będą na tym samym poziomie, bądź mogą nawet minimalnie spadać. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa jednorodzinnego właśnie. Takie prognozy wynikają z wnikliwej obserwacji i analizy rynku wyrobów wykorzystywanych w budownictwie, w tym w budownictwie domów jednorodzinnych. Spadek cen wspomnianych wyrobów zauważyć można było już na przełomie lata i jesieni tego roku. Dotyczy to większości kategorii wyrobów budowlanych. W pozostałych kategoriach ceny pozostały na tym samym poziomie lub wzrosły jednak zaledwie w symboliczny sposób. Spadki cen dotyczą przede wszystkim płyt OSB, drewna, izolacji wodochronnych oraz dachów i rynien.


Wzrost cen poniżej inflacji

Średnie ceny asortymentu budowlanego są dziś o ponad 1% wyższe w porównaniu do cen zeszłorocznych. Nie da się jednak nie zauważyć, że dynamika wzrostu cen systematycznie maleje. Jeszcze na początku tego roku była ona dwucyfrowa. Warto jednak przyjrzeć się temu, jaki asortyment budowlany w tym czasie podrożał. W pierwszej kolejności wskazać trzeba na wapno i cement. Te materiały mimo spadku cen na przełomie lata i jesieni wciąż są dużo droższe niż przed rokiem. Wzrost cen dotyczył farb i lakierów. Omawiany wzrost cen utrzymywał się jednak poniżej inflacji. Oznacza to, że koszt budowy domu jednorodzinnego w tym roku niewiele się zmienia w porównaniu z zeszłym rokiem. Dla inwestorów to bardzo dobra wiadomość. Nie muszą bowiem zaciągać dziś dużo większego kredytu na budowę domu.

Czas ma znaczenie

Stabilizacja cen materiałów budowlanych to nie jedyny fakt warty uwagi. Jak zauważają analitycy w ostatnim czasie wzrosła także podaż działek, a także poprawiła się dostępność kredytów. Wszystko to sprawia, że nastroje w branży budowlanej znacząco się poprawiły. Jasno wskazują na to wyniki jesiennych targów budowlanych, które są swego rodzaju barometrem budowlanej jesieni. Warto o tym pamiętać decydując się na budowę domu. Im szybciej, tym lepiej. Dużo lepsza sytuacja w branży budowlanej może oznaczać wzrost cen. Takie są bowiem prawa rynku. Warto zatem z decyzją zbyt długo nie zwlekać.

Stabilizacja cen a kosztorys budowlany

Stabilizacja cen materiałów budowlanych na rynku w dużym stopniu ułatwia sporządzenie kosztorysu budowlanego. Innymi słowy, staje się to dużo bezpieczniejsze. Jasne jest, że w każdym takim kosztorysie musi być zawarty finansowy margines bezpieczeństwa. Wynika to właśnie z możliwego wzrostu cen materiałów budowlanych już w trakcie realizacji prac budowlanych. Jeszcze nie tak dawno istniało bardzo duże ryzyko przekroczenia marginesu finansowego. Dziś to ryzyko jest dużo mniejsze. Dzięki temu do budowy domu podejść można dużo spokojniej. Więcej na temat wzrostu cen a budowy domu przeczytać można w tekście: Wzrost cen a budowa – Warta.pl.

Ubezpieczenie budowy domu

Jak wskazano, dziś nadszedł czas, kiedy warto podejmować decyzję o budowie domu. Ważne jednak, aby realizują taką inwestycję dodatkowo się zabezpieczyć. Dokładnie mowa tu o ochronie ubezpieczeniowej. Dobrym rozwiązaniem jest bez wątpienia ubezpieczenie domu w budowie na Warta.pl. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dom jednorodzinny ubezpieczyć można także w trakcie budowy. Ubezpieczenie może obejmować zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem. Ochronie ubezpieczeniowej podlegać mogą materiały budowlane zgromadzone na placu budowy lub w domu. W przypadku ich zniszczenia liczyć można na odszkodowanie. Oznacza to brak konieczności wydania dodatkowych środków finansowych na zakup nowych surowców. W momencie, w którym dom osiągnie stan surowy zamknięty, możliwe jest jego objęcie ochroną na wypadek kradzieży z włamaniem. W takim przypadku ochronie ubezpieczeniowej podlegać będą m.in. takie elementy jak piece, grzejniki, parapety, a także sprzęt AGD do zabudowy, niezależnie od tego, czy zostały już zamontowane, czy jeszcze nie.

Artykuł sponsorowany