Nowe beczki na deszczówkę stanęły na warszawskiej Woli

Beczki na deszczówkę stanęły na warszawskiej Woli. Tak miasto walczy z suszą!

Beczki na deszczówkę zostały tym razem zamontowane przy budynkach ZGN Wola. Łącznie w ramach tej akcji w stolicy przybyło kolejnych 48 zbiorników, które będą służyć mieszkańcom i właścicielom przydomowych zieleniaków. 

Susza jest problemem, który w Polsce w ostatnich latach mocno się nasila. Zjawisko suszy występuje przy jednoczesnych bardzo intensywnych opadach deszczu, dlatego racjonalne gospodarowanie wodą jest niezbędne. Rozwiązaniem mogą być beczki na deszczówkę. Trafia do nich woda deszczowa, która będzie wykorzystywana m.in. do podlewania roślin i trawników rosnących przy budynkach instytucji. Zbiorniki na deszczówkę wyposażone są w specjalny kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowy lub pobierać wodę do wiaderka lub konewki. Pozwala to nie tylko na lepsze gospodarowanie wody, ale również zapobiega utracie wody pitnej.
Beczki wykonane są z surowców, które nadają się do recyklingu.

Nowe beczki na deszczówkę stanęły na warszawskiej Woli

Warto zaznaczyć, że beczki na deszczówce są montowane w Warszawie już od kilku lat. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na Woli. Pierwszą w Warszawie beczkę na deszczówkę ustawiono w 2019 przy ul. Nowolipie 23B z ramienia Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Wola.

W zeszłym roku podobny program wprowadzono na terenie dzielnicy Bielany, gdzie zbiorniki na deszczówkę stawiane były przy budynkach użyteczności publicznej. Program realizował wówczas Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany.

Zamiast marnować życiodajny płyn musimy o niego dbać. Stąd też pomysł, by na Bielanach deszczówka nie trafiała do kanalizacji, ale służyła pielęgnacji zieleni. Zachęcam wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości, by takie rozwiązanie w trosce o środowisko wprowadzili u siebie. Planujemy także montaż takich zbiorników na terenie placówek oświatowych. – mówił w lipcu 2020 roku burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. 

Zbiorniki zamontowane w zeszłym roku na Bielanach

W ramach zeszłorocznej akcji na Bielanach  pięć zbiorników zamontowano na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Lindego 20 oraz Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Żeromskiego 7. Projekt realizowany w lipcu 2020 roku na Bielanach był pierwszym tego typu rozwiązaniem w dzielnicach Warszawy, już w sierpniu tego samego roku postanowiono zamontować kolejnych 24 zbiorników. Więcej o zeszłorocznej akcji przeczytasz TUTAJ! 

Program się sprawdził, dlatego miasto kontynuuje program i montuje beczki na deszczówkę w kolejnych lokalizacjach na terenie stolicy. W ramach tegorocznej akcji na samej Woli stanęło 48 dodatkowych zbiorników.

 

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Ciekawostki

Tak wyglądały zbiorniki zamontowane w zeszłym roku: 

 

źródło: www.um.warszawa.pl
zdjęcia: www.um.warszawa.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły