Będzie jak edukacyjna ścieżka. Ogród Krakowianek w Krakowie

Ogród powstaje, by w symboliczny sposób uczcić nadanie praw wyborczych kobietom w Polsce. Ogród Krakowianek realizuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym prawa wyborcze zyskały kobiety. Nastąpiło to 28 listopada 1918 r. Chcąc uczcić to wydarzenie w Krakowie budowany jest Ogród Krakowianek. Zielone miejsce powstaje na działce przy ulicy Prądnickiej, w okolicy Nowego Kleparza.

Zarząd Zieleni Miejskiej w swoim projekcie zakłada posadzenie tu kolorowych roślin. To między innymi róże, tulipany, liliowce, powojniki, klony czerwone i robinie akacjowe. W sumie pojawi się tutaj kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz sto drzew.

Centralną część ogrodu zajmie edukacyjna ścieżka, która w atrakcyjnej formie przedstawi historię emancypacji kobiet w Polsce i na świecie. Wzdłuż ścieżki powstaną polany, które będą miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. W ramach prac położona zostanie nowa nawierzchnia i mała architektura – ławki i kosze. Na głównej osi komunikacji zbudowany zostanie plac pamięci. W tym miejscu umieszczona zostanie tablica z datą 28 listopada 1918 r.


Ogród znajduje się w centrum Krakowa, tuż przy pętli autobusowej, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale również dla oczekujących na swój autobus – zapowiada krakowski ZZM.

Plan stworzenia nowego ogrodu w tym miejscu pojawił się już w 2018 roku, czyli w setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Jednak do realizacji projektu przystąpiono dopiero teraz. Póki co nie jest znana data zakończenia prac, mamy jednak nadzieję, że z nowego miejsca mieszkańcy skorzystają jeszcze w tym roku.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie