Betonowy dom w Bieszczadach. Architekt osadził go u stóp gór

Architekt Adam Spychała od lat projektuje betonowe domy jednorodzinne. Jeden taki dom zaprojektował w Bieszczadach. Taka architektura nie wszystkim się spodoba, jednak fani modernizmu i brutalizmu powinni być zachwyceni.

Adam Spychała zaprojektował już serię betonowych domów. Każdy z nich ma swoją nazwę, którą jest cyfra nadana przez projektanta. Dom w Bieszczadach ma numer 340.

Projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego 340. Architekt osadził dom w Bieszczadach. Surowa, betonowa forma koresponduje tutaj z górzystym krajobrazem. Dom zlokalizowany został na obszarze, gdzie teren zaczyna łagodnie falować, zmieniając swoją charakterystykę z równinnej na górzystą. Dom usytuowany został przy lokalnej drodze, na jednym ze wzniesień o łagodnym nachyleniu.

Zamysłem było to, aby bryła obiektu osiadła łagodnie na zboczu ingerując w jak najmniejszym stopniu w zastany kontekst miejsca – tłumaczy Adam Spychała.

Sprzyja temu charakter obiektu oraz jego wykończenie – surowy beton oraz proste i zdecydowane formy. Rozwiązanie przestrzenne i formalne budynku oraz ukształtowanie terenu koegzystują ze sobą. Budynek został zaprojektowany tak, aby z biegiem lat jego elewacja wizualnie zespoiła się z zielonym otoczeniem.

dom w Bieszczadach


Architekt zaplanował powstanie tarasu na dachu, który staje się przedłużeniem łagodnego zbocza. Na taras dachowy, oprócz małej rampy od strony północnej, można dostać się także spiralnymi schodami z wnętrza. Dostęp do budynku umożliwiają schody oraz droga wjazdowa zlokalizowana po wschodniej stronie działki. Sam obiekt ma 240 m kw. powierzchni. W środku znalazły się garaż gotowy pomieścić dwa samochody, pomieszczenie gospodarcze, strefa dzienna składająca się z salonu z kuchnią oraz trzy sypialnie.

Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Projekty Adama Spychały publikowaliśmy już kilkukrotnie zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD jak i online. Jednym z naszych ulubionych jest dom, który Adam Spychała zaprojektował na Podkarpaciu, pisaliśmy o nim w TYM artykule.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Brutalizm

źródło: Adam Spychała

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły