Biuro CMS w Warszawie. Jedno z najwyżej położonych w Polsce

W nowoczesnych przestrzeniach wieżowca Varso Tower powstało nowe warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii CMS. Modernistyczne inspiracje, intensywne akcenty kolorystyczne, bujna roślinność, oraz murale i ogród wertykalny sprawiają, że wnętrza wyróżniają się zarówno funkcjonalnością, jak i designem. Projekt wnętrza przygotowali architekci z pracowni Trzop Architekci.

Choć kancelaria CMS w Polsce jest częścią globalnej organizacji, jej nowe biuro w Warszawie wyraźnie nawiązuje do motywów lokalnych. Inspiracją do aranżacji wnętrz był warszawski modernizm.

Modernizm jest spójną i wielowątkową myślą przewodnią naszych nowych przestrzeni. Nawiązuje do tej Warszawy, której już po części nie ma, a według nas warto o niej pamiętać. Wykorzystanie elementów lokalnych podkreśla, gdzie jesteśmy: w nowoczesnym europejskim mieście. Ważna była też spójna aranżacja wszystkich pięter, dlatego materiały wykończeniowe, kolorystyka czy elementy dekoracyjne przenikają się i uzupełniają – wyjaśnia Andrzej Pośniak, partner zarządzający w kancelarii CMS.

Modernistyczne akcenty dodatkowo podkreślone zostały przez zdjęcia dzisiejszej Warszawy pokazujące jak po kilkudziesięciu latach ten styl architektury współgra ze współczesną miejskością. Fotografie autorstwa Aleksandra Małachowskiego (Hashtagalek) są dopełnieniem nowych wnętrz kancelarii. Wywiad z Aleksandrem Małachowskim publikowaliśmy w ostatnim wydaniu kwartalnika whiteMAD (TUTAJ).

Wnętrze z muralami i ogrodem wertykalnym

Kancelaria zajmuje kondygnacje od 39 do 43. Do dyspozycji CMS jest także taras z widokiem na panoramę Warszawy. Na pięciu piętrach o łącznej powierzchni   około 7 000 m kw. zostały zaaranżowane gabinety do pracy indywidualnej, centrum biznesowe z przestronnymi salami konferencyjnymi, kuchnie w stylu kawiarnianym oraz biblioteki. Nowe biuro CMS w Warszawie posiada też przestrzenie o nietypowych funkcjonalnościach: pokój rodzica z dzieckiem, miejsca do pracy kreatywnej oraz pokój przygotowań do spotkań.

Te wyjątkowe na tle przestrzeni biurowych wnętrza nowego biura CMS odzwierciedlają ideę, która od początku przyświecała zarządowi kancelarii i nam jako projektantom: aby stworzyć najzdrowsze i najbardziej komfortowe miejsce do pracy. To utrzymana w duchu zrównoważonego rozwoju i ESG przestrzeń, która jednocześnie pozwala na pracę w skupieniu, wspomaga kreatywność, daje możliwość relaksu oraz sprzyja budowaniu bliższych relacji zarówno ze współpracownikami, jak i klientami – mówi architekt Bartosz Trzop, prezes pracowni Trzop Architekci.

Jednym z najbardziej spektakularnych elementów nowego biura CMS jest – obudowana szkłem i wysoka na 21 metrów – klatka schodowa łącząca wewnętrznymi schodami wszystkie piętra biura. Widać ją przez okna Varso Tower od strony ulicy Emilii Plater Alei Jerozolimskich – dzięki czemu stała się częścią scenerii centrum Warszawy. Klatkę zaprojektowano dla lepszej komunikacji pomiędzy wszystkimi piętrami kancelarii. Jej przestrzeń zdobi mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego. W czasie spaceru po pięciu kondygnacjach można przy okazji „zwiedzić” ikoniczne budynki stolicy. Więcej o muralu pisaliśmy TUTAJ.

Naprzeciwko muralu, na całej wysokości klatki rozpościera się unikalny ogród wertykalny o powierzchni 55 m kw.- zaaranżowany przez firmę Uroczysko – gdzie w formie zielonej ściany posadzono ponad 1400 roślin z całego świata. Rośliny te jednocześnie filtrują powietrze do otwartej przestrzeni biznesowej i kawiarnianej na 43 piętrze.

Biuro jak galeria sztuki

CMS aktywnie wspiera polską kulturę, dlatego na 42 piętrze, pomiędzy salami konferencyjnymi, przeznaczono miejsce na ekspozycję dzieł sztuki.

Za małe „dzieła sztuki” można uznać ogród wertykalny, murale, a także oznaczenia wykonane przez grupę projektową Kolektyf. „Semafory” opisujące poszczególne przestrzenie nawiązują do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Inspiracją dla nich był m.in. mural – autorstwa Zuzanny Wollny, który artystka namalowała na jednej ze ścian na 39 piętrze. Jego motywem przewodnim są hasła zaproponowane przez pracowników kancelarii, m.in.: „Temida jako współczesna kobieta”.

Podążając za najnowszymi ekologicznymi trendami oraz dbając o komfort pracowników, biuro kancelarii wyposażono w szereg udogodnień. Jednym z nich są np. dodatkowo wyciszone ściany. We wnętrzach znajdziemy wiele naturalnych i wysokiej jakości materiałów i mebli od polskich producentów oraz pochodzących z recyclingu i upcyclingu, jak stołów czy ikon designu z lat 50.  W przestrzeniach biurowych zamontowano również specjalne sensory umożliwiające monitorowanie w czasie rzeczywistym siedmiu kluczowych czynników środowiskowych: temperatury, wilgotności, natężenia światła hałasu oraz stężenia: pyłów zawieszonych PM, lotnych związków organicznych i CO2.

Naszym zadaniem było stworzenie maksymalnie zdrowej, przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni z dużą ilością naturalnych materiałów i zieleni. Biura zbudowanego w poszanowaniu świadomości ekologicznej, ale również uwzględniającego najnowsze rozwiązania technologiczne wspierające dynamikę rozwoju CMS. Wnętrz, w których pracownicy nie czują się jak w typowej kancelarii prawnej – mówi Bartosz Trzop.

Nowa siedziba CMS znajduje się w budynku Varso Tower, którego właścicielem jest firma HB Reavis.

CMS jest międzynarodową kancelarią prawną świadczącą kompleksowe usługi doradztwa prawnego i podatkowego na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji. Kancelaria posiada 78 biur w 43 państwach na całym świecie, w ramach których usługi prawne świadczy ponad 5 000 prawników. CMS jest jedną z największych i najbardziej doświadczonych kancelarii w Polsce, gdzie działa od ponad 25 lat. W biurach CMS w Warszawie i Poznaniu pracuje ponad 200 prawników, którzy doradzają klientom działającym we wszystkich sektorach gospodarki.

fot. Fotomohito

źródło: CMS

Czytaj też: Warszawa | Biuro | Ciekawostki | Wnętrza | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie