Bluzy z Makłowiczem. Nikt nie prosił, każdy potrzebował.

Robert Makłowicz ma mnóstwo miłośników w całej Polsce. W ostatnich dniach zaprezentowano specjalną linię ubrań, która powstała we współpracy z IVO. Bluzy i koszulki prezentują między innymi barwne kolaże, których bohaterem jest oczywiście Robert Makłowicz.

Odsłona ubrań powstała we współpracy Ivo Jankowiakiem. Już wcześniej w sprzedaży były koszulki z kolażem prezentującym słynnego znawcę kuchni świata. Teraz pojawiły się ich nowe wzory, a także bluzy. – Same koszulki są inspirowane merchowymi t-shirtami zwanymi „rap tee” z lat 90. i początku XX wieku, które w podobny sposób przedstawiały ikony muzyki rap – opisuje sopocki twórca mieszkający w Warszawie, Ivo Jankowiak.

Nowy projekt ubrań nosi taką samą nazwę, jaką wybrano dla całego przedsięwzięcia – Ajde! (to lubiane przez Roberta Makłowicza chorwackie słowo oznaczające “naprzód!” i wypowiadane podczas wznoszenia toastów). – Przedstawia dobrze znanego miłośnikom Roberta koperkowego pieska oraz delfina. Wzór ten jest ręcznie rysowany i przeniesiony na dwie wersje sitodruku. Jeden zwykłym nadrukiem z obwodem, a drugi – puchnącym sitodrukiem, wypełnionym w środku – opisuje IVO.

Wszystkie ubrania, w tym bluzy z Makłowiczem są produkowane z materiałów pochodzących od polskich producentów. – Produkty szyte są ręcznie w polskich szwalniach, a nadruki wykonuje pobliska drukarnia. W powstanie kolekcji zaangażowani są lokalni rzemieślnicy, jak i artyści – opowiada Ferdynand Makłowicz. To syn Roberta Makłowicza, który wraz z Ivo Jankowiakiem odpowiadał za stworzenie całej kolekcji.

Sam Ivo Jankowiak ma już za sobą wcześniejsze współprace z przedstawicielami świata kultury. Dla rapera Kaza Bałagane stworzył między innymi wzór DRAGON nawiązujący do architektury Warszawy (jest na nim Pałac Kultury, na którym znajduje się smok). Grafika nawiązuje do koszulek merchowych zespołów metalowych. Drugi projekt w ramach tej współpracy nawiązuje do nowoczesnych bloków warszawskiej Woli. Obydwa projekty wyprzedały się w kilka godzin po ich premierze.

– Projekty koszulek często nawiązują stylistyką do przełomu dwóch tysiącleci. W części produktów są zdobione ręcznie bądź farbowana czy też spierane, aby uzyskać efekt „znoszenia”. Grafiki projektowane są w dużej mierze ręcznie, w połączeniu z grafiką komputerową. Na każdy element graficzny składa się kilkanaście bądź kilkadziesiąt szkiców, które są łączone i obrabiane graficznie w całość – opisuje artysta.

Tekst: Tomasz Kobylański. Zdjęcia dzięki uprzejmości Ivo Jankowiaka i marki Ajde! – Instagram: @ajde.shop i @ivodesignstore

Zobacz również: Bluza | Moda | Grafika | Nowa kolekcja

Bluzy z Makłowiczem. Nikt nie prosił, każdy potrzebował.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły