BMW i5 napędzany technologią jutra. Prawdziwa magia dzieje się w środku

Komfort i bezpieczeństwo jazdy to elementy, które mają ogromne znaczenie przy zakupie auta. Samochody stają się coraz bardziej autonomiczne, a nowoczesne oprogramowanie wsparte sztuczną inteligencją wspomaga kierowcę podczas jazdy i pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. BMW w nowym modelu i5 czerpie z technologicznych nowinek to, co najlepsze. Jakie udogodnienia przygotowano dla kierowców? Część mocno nas zaskoczyła.

BMW w tym roku obchodziło 50-lecie istnienia fabryki w Dingolfing, w której to właśnie powstaje nowe BMW serii 5. Urodziny są dobrym momentem, aby fani tej kultowej „piątki” otrzymali najnowszą generację auta klasy premium, po raz pierwszy całkowicie elektryczne BMW i5. Seria oferuje jednak wszystkie rodzaje napędów, od wspominanych już elektrycznych, poprzez benzynowe, wysokoprężne oraz hybrydy typu plug-in. O tym jak wygląda auto, jaki jest design wnętrza, pisaliśmy w poprzednim artykule, który dostępny jest TUTAJ. Tym razem zwracamy uwagę na nowoczesne technologie, którymi naszpikowany jest samochód.

Wolność jazdy

Dzięki innowacyjnym technologiom poruszanie się po drogach jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Zastosowane w BMW serii 5 rozwiązania poprawiają komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Bawarski koncern swój nowy model wyposażył w rozwiązania, które czynią samochód bardziej autonomicznym – mowa tutaj między innymi o asystencie kierowcy, dzięki któremu nie trzeba trzymać kierownicy w dłoniach, a parkowanie w ciasnych miejscach jest możliwe zdalnie, przy użyciu smartfona i bez przebywania wewnątrz pojazdu.

System asystujący kierowcę robi wrażenie. Samochód może samodzielnie poruszać się po pasie drogowym i zmieniać go swobodnie, a także zachowywać bezpieczny odstęp między innymi pojazdami. BMW informuje, że kierowcy w USA, Kanadzie i Niemczech mogą korzystać z nowego asystenta autostradowego. Przy jeździe prędkością do 130 km/h nie musimy trzymać dłoni na kierownicy, te można ułożyć w wygodnej pozycji. Samochód będzie samodzielnie prowadzić nas do celu, ale jest tutaj haczyk (i dobrze!) – wzrok kierowcy musi być skupiony na drodze, aby mógł zareagować w nieprzewidzianych sytuacjach.


Nowością dla tych rynków jest również funkcja asystenta zmiany pasa ruchu z potwierdzeniem wzrokowym. Co to znaczy? Choć może zabrzmieć to zaskakująco BMW i5 utrzymuje kontakt wzrokowy z kierowcą. Kiedy zmiana pasa ruchu będzie możliwa, samochód poinformuje nas o możliwości wykonania takiego manewru. W celu potwierdzenia czynności należy wówczas spojrzeć w prawe lub lewe lusterko boczne. Takie rozwiązanie wyróżnia BMW i5 na rynku. Pytacie – “tylko po co?”. Każdy element autonomicznej jazdy i wsparcia kierowcy docenią ci, który odbywają długą i daleką podróż.

Zdalne parkowanie

Dla kierowców parkowanie zwłaszcza w dużych i zatłoczonych miastach czy ciasnych parkingach przy centrach handlowych jest często sporym wyzwaniem. Wielu kierowcom zdarzyło się wysiadać z samochodu zaparkowanego na wąskim miejscu parkingowym przez drzwi pasażera. Inżynierowie BMW znaleźli rozwiązanie tego problemu i wyposażyli auto w asystenta cofania oraz asystenta parkowania. Dostęp do tych funkcji jest możliwy poprzez aplikację My BMW. Samochód potrafi parkować nawet kiedy nikogo nie ma w środku. Zamiast kierownicą, kierujemy pojazdem za pomocą przycisków w smartfonie. Co ciekawe, BMW i5 zapamięta dany manewr, dzięki czemu w przyszłości rozpozna miejsce parkingowe i zaparkuje już bez naszego udziału. To może się przydać szczególnie podczas dojazdów do pracy.

 

Te wszystkie nowinki nie byłyby możliwe, gdyby nie zaawansowany system kamer zewnętrznych i wewnętrznych. Pełnią one jeszcze jedną funkcję. W przypadku próby włamania, pojazd zarejestruje całe zdarzenie, co może później przydać się jako dowód w sprawie. 

Opieka i rozrywka

Wspomniana aplikacja My BMW ma więcej funkcji. Jedną z nich jest Proactive Care. To program, w ramach którego samochód informuje o swoim stanie technicznym i powiadomi nas, kiedy należy odwiedzić serwis. Inteligentny system może przewidywać również zbliżającą się, ewentualną awarię, dzięki czemu będzie można jej zapobiec. Za pomocą aplikacji sprawdzimy poziom oleju, ciśnienia w oponach, płynu hamulcowego czy rezerwujemy online wizytę w salonie. W kryzysowych sytuacjach dzięki Proactive Care możemy liczyć na pomoc mobilnego serwisu. Posiadając aktywne konto w My BMW właściciele aut mogą korzystać ze zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Atutem BMW i5 jest też… rozrywka pokładowa! Postoje podczas długich podróży można sobie umilić oglądając ulubione filmy czy seriale. Obraz wyświetlany jest na ekranie kontrolnym, którego przekątna wynosi 14,9 cala. Producent wyposażył samochód w swój autorski system operacyjny. Oprócz dostępu do YouTube, można na nim oglądać mecze piłki nożnej i grać w gry wideo dzięki platformie gamingowej AirConsole. Wystarczy podłączyć smartfona skanując kod QR, który po chwili zmieni się w pada. W ten sposób w rozrywce może jednocześnie uczestniczyć nawet siedem osób. Do wyboru mamy klasyczne gry wyścigowe, sportowe, quizowe czy muzyczne. Nie są zbyt skomplikowane, ale umilą czas podczas postoju, czy ładowania pojazdu. Producent zapewnia, że wachlarz gier będzie się powiększać.

Filmowe, muzyczne czy gamingowe doznania spotęguje dźwięk. Opcjonalny system audio firmy Bowers & Wilkins to w sumie aż 18 głośników, które zapewniają czyste, przestrzenne brzmienie i wrażenia podobne do tych, co w kinie czy operze.

Tak zaprojektowane BMW i5 z powodzeniem traktuję jako wizytówkę bawarskiego producenta. Inżynierowie i designerzy BMW wykorzystali wieloletnie doświadczenie i przygotowali współczesną wersję biznesowej limuzyny klasy premium. Jej atutem są nie tylko opisane nowinki technologiczne, ale ponadczasowy i elegancki design.

więcej informacji: BMW

Czytaj też: Motoryzacja | Technologia | Minimalizm | Detal | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.