Autor: Adrian Grycuk, lic. CC BY 3.0 PL via Wikimedia Commons

Brudny symbol stolicy. Czy Pałac Kultury i Nauki odzyska dawne barwy?

Pałac Kultury i Nauki to  jeden z symboli Warszawy. Budynek obchodził niedawno 70-lecie rozpoczęcia swojej wielkiej budowy. W 1955 roku, po zaledwie trzech latach prac, w sercu stolicy wyrósł olśniewająco jasny gmach. Dzisiaj, nieco przytłoczony innymi niebotykami, wymaga pilnego oczyszczenia elewacji. Czy jest to realne?

Póki co, odbyło się zaledwie fragmentaryczne czyszczenie elewacji zabytku. W październiku 2018 oczyszczono ściany tarasu widokowego. Odbywało się ono przy użyciu gorącej pary, tak zwaną metodą hydrodynamiczną.

Autor: Nnb, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Pałac Kultury i Nauki


Firma dodatkowo uzupełniła ubytki w elewacji, wymieniła parapety oraz odnowiła tynk i malowanie sufitu. Zarząd podjął decyzję o etapowej renowacji PKiN, gdyż szacunkowy koszt wyczyszczenia całego budynku to ok. 20 mln zł. Remont samego tarasu widokowego wyniósł około 680 tysięcy zł. Brud, który osadzał się na ścianach tarasu od dekad został usunięty i dobitnie pokazał, jak pałac jest zaniedbany. Różnica jest ogromna.

 

Przy okazji metamorfozy placu Defilad, o której pisaliśmy TUTAJ, warto byłoby w najbliższym czasie odnowić czy umyć choć częściowo elewację Pałacu Kultury i Nauki. Miasto jednak poinformowało, iż nie ma tego w planach na ten rok. W latach 2019-2020 przeprowadzono natomiast prace renowacyjne, likwidując zagrożenia związane z odpadaniem elementów ceramicznych i betonowych elewacji pomiędzy piętrami 6. a 32. Oczyszczenie nawet małego fragmentu to ogromne kwoty. O 20 mln mówiono dziesięć lat temu, w obecnych realiach ta kwota może być o wiele wyższa.

Pałac Kultury i Nauki w 1960 i obecnie. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman i Google Maps

Dawną, jasną elewację PKiN wyraźnie widać na zdjęciach zrobionych przez Harrisona Formana- Amerykanina, który na przełomie lat 50. i 60. odwiedził Polskę. Formanowi udało się uchwycić nowiutki, świeży Pałac Kultury i Nauki na tle powojennej Warszawy. Fasada pałacu została wykonana ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca wyprodukowanych w fabryce na Uralu. Detale budynku i płaskorzeźby wykonano z wapienia, piaskowca, granitu i marmuru.

Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman

Pałac Kultury i Nauki

Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman

Pałac Kultury i Nauki
Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa, zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. W 2007 budynek został wpisany do rejestru zabytków. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur, wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów, co daje mu drugie miejsce na liście najwyższych budynków w Polsce.

Źródło: budowle.pl, rmf24.pl

Zobacz też: Architektura | Elewacja | Renowacja | Zabytek | Warszawa | Socrealizm