Budynek dawnych wodociągów odzyskał blask. To nowy zabytek w Rybniku

Kiedyś przemysłowy, dziś jest miejscem handlu. Budynek dawnych wodociągów z XIX wieku został wyremontowany, a w środku działa pracownia renowacji mebli.

Budynek udało się wyremontować dzięki współpracy miejskich instytucji i prywatnego przedsiębiorcy. Wcześniej działały tu wodociągi, hala mięsna i klub muzyczny. Historia budynku przy ulicy 3 Maja 14 zmieniała się dynamicznie.

Historyczną wartość budynku dostrzegł Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, który 23 maja 2023 roku wpisał budynek dawnych wodociągów do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Budynek dawnej stacji pomp zbudowany został około 1906 roku. Obiekt obsługiwał wtedy ujęcie wody z ulicy Tęczowej. Jego funkcja zmieniła się w latach 90. XX wieku, kiedy zaczął pełnić funkcję hali mięsnej.

W kolejnych latach budynek dzierżawiony był pod działalność rozrywkową i gastronomiczną (klub „Stara Gazownia – Czar Nocki”), która trwała do grudnia 2018 r. Pomimo niewielkiego metrażu, był to najaktywniejszy koncertowo klub w Rybniku. Budynek w ostatnich latach nie był użytkowany, pogarszał się jego stan techniczny – czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.


W 2022 roku na wniosek zainteresowanego inwestora, rybnickiego przedsiębiorcę, Norberta Gamonia, właściciela firmy Polcab N. Gamoń Spółka Jawna, Rada Miasta wyraziła zgodę na najem lokalu do kapitalnego remontu, przyszły najemca zobowiązał się w złożonym wniosku do przeprowadzenia renowacji obiektu. Przedsiębiorca, w zamian za preferencyjną cenę najmu, budynek gruntownie odrestaurował i zmodernizował, zapewniając mu funkcjonalność. Obecnie w tym obiekcie prowadzi działalność galeria antyków z pracownią renowacji mebli oraz rzemieślnicza pracownia rzeźbiarska.

źródło: UM Rybnik (rybnik.eu)

Czytaj też: Zabytek | Cegła | Ciekawostki | Miasto | Renowacja | whiteMAD na Instagramie