Budynek z ruchomą fasadą zbudowany został w mieście Arak w Iranie. Jego projekt przygotował architekt Farhad Mirzaie we współpracy z APP Architects & Associates.
Coraz cieplejszy klimat jest wyzwaniem dla architektów. Ochłodzić powietrze we wnętrzu oczywiście może system klimatyzacji, jednak jest on energochłonny i kosztowny. Budynek biurowy w mieście Arak jest przykładem tego, jak o optymalną temperaturę wnętrza dbać dzięki przemyślanej architekturze.
Revolving Bricks Serai to budynek, którego elewacja wykorzystuje specjalny algorytm, który zarządza pozycją cegieł. Stopniowy obrót cegieł tworzy efekt falowania – biurowiec wygląda zupełnie inaczej oglądany pod różnym kątem. W efekcie elewacja jawi się jako instalacja artystyczna. Wrażenia potęgują detale – krótkie końce każdej cegły zostały pomalowane na niebiesko lub zielono.
Projektując budynek architekci sięgnęli po projektowanie parametryczne. Maleńkie cegły są tutaj wdzięcznym materiałem, który można zaprogramować, aby w odpowiedniej chwili obrócić. Ruchoma elewacja zapewnia jasność wnętrz, chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i użytkownikom biurowca daje poczucie prywatności.
Co ciekawe budynek z ruchomą fasadą zobaczyć można też w Warszawie! Przy rondzie Daszyńskiego znajduje się wieżowiec Warsaw UNIT. Jego niższą część zdobi unikalna fasada, to tak zwana „smocza skóra” wykonana z kilku tysięcy płytek przypominających łuski. Płytki zostały tak zaprojektowane, aby mogły poruszać się przez podmuch wiatru, dzięki czemu powodują efekt falowania. Nasz artykuł o wieżowcu znajdziecie klikając TUTAJ.
Czytaj też: Elewacja | Drewno | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
źródło: Farhad Mirzaie