Bulwar Słoneczny we Wrocławiu. Upamiętnia nadanie praw wyborczych kobietom!

Bulwar Słoneczny we Wrocławiu to długi na 370 metrów deptak otoczony drzewami i krzewami, który biegnie nieopodal Wyspy Słodowej. To, co najbardziej go wyróżnia to 162 płyty chodnikowe, które odpowiadają 162 krajom, które nadały kobietom prawa wyborcze. Na 81 płytach wypisane są nazwy państw, na kolejnych 81 płytach wyryto daty, w których kobiety uzyskały prawa wyborcze w danych krajach. 

Można już odpoczywać na deptaku upamiętniającym stulecie przyznania praw wyborczych kobietom. Mowa o Bulwarze Słonecznym zlokalizowanym w ciągu ul. Drobnera. Wzdłuż Bulwaru Słonecznego, znajdującego się nieopodal Wyspy Słodowej, zamontowano 162 płyty chodnikowe. Ta liczba nawiązuje do krajów, które nadały prawa wyborcze kobietom.


Na 81 płytach znalazły się nazwy państw, a na drugiej połowie rok nadania praw. Płyty są ułożone w sposób chronologiczny, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Henryka Probusa. W Polsce prawa wyborcze paniom nadano w 1918 r. Wcześniej wprowadzono je m.in. w Finlandii (1906) i Danii (1908). Płyty są ułożone w sposób chronologiczny, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Henryka Probusa.

“Remont bulwaru i uznanie kobiet za patronki tego miejsca, to ważny akcent w dzisiejszych trudnych czasach. To miejsce stanie się pretekstem do opowiedzenia, jak istotna był rola kobiet w odzyskiwaniu niepodległości  i budowie nowego państwa. Dzisiaj znowu walczymy o nasze prawa, wolność i godność” – mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.

Prezydent Jacek Sutryk dodaje: “Nadanie praw kobietom to rzecz, która dziś wydaje się oczywista, choć w wielu miejscach na świecie tak nie jest. W 2018 r. zrodził się pomysł rewitalizacji tej przestrzeni i dziś idąc bulwarem napotkać można wmontowane płyty z nazwami państw i rokiem uzyskania praw wyborczych.”

To rada razem z ówczesnym prezydentem Rafałem Dutkiewiczem zastanawiała się, w jaki sposób upamiętnić stulecie nadania praw wyborczych kobietom w Polsce, co nastąpiło w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w centralnej części skweru osadzono granitową płytę upamiętniającą to wydarzenie.

“Te tablice to element ścieżki edukacyjnej prowadzącej m.in. po wyremontowanym chodniku. Zamontowano także trzy latarnie stylizowane na zabytkowe. Prace rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku” – podkreśla Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Bulwar ma 370 m długości i jest otoczony 55 drzewami (lipy, brzozy i topole osiki) oraz nasadzono ponad 1,1 tys. krzewów i bylin (róża kwitnąca, bukszpan, sosna górska,, lawenda). Łączna powierzchnia trawnika wynosi 1,5 tys. m kw. Ponadto, wybudowano nową drogę rowerową na odcinku 300 m. Koszt prac wyniósł 1,6 mln zł.

To kolejne już miejsce we Wrocławiu podkreślające rolę kobiet w społeczeństwie. Jest już Skwer Wrocławianek blisko ul. Bernardyńskiej oraz rondo Praw Kobiet przy ul. Szybowcowej.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wrocław | Ciekawostki | Historia | Edukacja | Miasto | Zieleń

źródło: wroclaw.pl
zdjęcia: wroclaw.pl