Bulwary w Cannes zostaną przebudowane, widok z lotu ptaka

Bulwary w Cannes zostaną przebudowane według projektu pracowni Snøhetta

Bulwary w Cannes nazywane Boulevard de La Croisette to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych miejsc we Francji. Biegnący wzdłuż wybrzeża trakt od lat wymagał modernizacja, która dopasuje miejsce do realiów współczesnego świata, a także potrzeb zarówno mieszkańców, jak i turystów. W efekcie władze miasta ogłosiły konkurs na przebudowę bulwarów, dzięki któremu udało się wybrać zwycięski projekt. Najlepszą pracę zaproponowali architekci z norweskiej pracowni Snøhetta. 

Snøhetta wygrała konkurs wraz z lokalnym francuskim partnerem Atelier d’Urbanité Roland Castro i firmą inżynieryjną WSP. Zwycięska propozycja “Spotlight” ma na celu odnowienie Croisette, przywracając prestiż i elegancję tej słynnej na całym świecie nadmorskiej promenadzie. To właśnie w sąsiedztwie la Croisette odbywa się znany na całym świecie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Bulwar o długości 2,6 km biegnie od Palais des Festivals, wzdłuż Zatoki Cannes w kierunku Cap de la Croisette.

Obecny projekt pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku, ale popularność Croisette pochodzi z końca XIX wieku, kiedy Lord Brougham po raz pierwszy odkrył piękno Zatoki Cannes i osiedlił się tam później. Z biegiem czasu Croisette zmieniła się z malowniczej nadmorskiej trasy, w tętniący życiem bulwar.

Jak zmienią się bulwary w Cannes?

Snøhetta zamierza z szacunkiem wykorzystać wielki sukces i potencjał Croisette, odnawiając bulwar, czyniąc go bardziej zielonym, otwartym i dostępnym, a także zapewniając nowe udogodnienia i komfort. Cała koncepcja inspirowana jest stylem Art Deco, który nawiązuje do architektury i estetyki pobliskich pałaców.

“Podążając za idealnym okrągłym kształtem Croisette, propozycja kładzie nacisk na regularne powtarzanie schodów prowadzących na plażę, tworząc kuszący i emocjonalny rytm. Zdecydowano się na nową nawierzchnię w czerwonym kolorze, która ma stworzyć miejski czerwony dywan, a jednocześnie odnosić się do barw dzielnicy Suquet oraz żywego czerwonego koloru pobliskiego masywu de l’Estérel. W całości bulwar tworzy lśniące nabrzeże, które przywraca prestiż legendarnej destynacji.” – tłumaczą architekci ze Snøhetta


Na bulwarze wprowadzono serię “reflektorów” podkreślających główne punkty zainteresowania – pałace, dojścia do plaży, czy słynny Palais des Festivals. Tworzą one małe place łączące delikatne złote detale z subtelnymi niuansami czerwonego granitu, podkreślając cenność Croisette, godną jej światowej reputacji. Wybór reflektorów rzecz jasna jest nawiązaniem do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Meble miejskie – nawiązania do Art Déco i masywu de l’Estérel

Snøhetta zaprojektowała również kolekcję niestandardowych mebli miejskich, w tym ławki, oświetlenie i zacienienia. Wszystkie te meble powstały specjalnie dla Croisette. Miękkie ławki wyłaniają się z ziemi, niczym skały i odzwierciedlają tym samym odległe kształty masywu l’Estérel. Mniejsze betonowe ławki działają na tej samej zasadzie i są zaprojektowane w modułach, aby zapewnić większą elastyczność w umieszczaniu ich w sytuacjach, gdy jest mniej miejsca lub potrzeba innej konfiguracji, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa promenady.

Propozycja koncentruje się również na zwiększeniu zielonej mobilności pieszych i rowerzystów poprzez stworzenie powszechnie dostępnej promenady generującej nowe sposoby korzystania z Croisette, a także poprzez reorganizację pasów ruchu. Elementy oświetleniowe, jak i zadaszenia tworzące cień również inspirowane są stylem Art Déco i historią miasta Cannes.  Jak dodają architekci, projekt ma mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne oraz interakcje społeczne. Projekt podzielony jest na cztery odrębne etapy, które potrwają do 2028 roku.

źródło: Snøhetta /  https://www.snohetta.com

Czytaj też: Francja | Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Metamorfoza | Beton | Zieleń | whiteMAD na Instagramie