kamienica na ul. Chrobrego

Bydgoszcz pięknieje! Kolejna kamienica na ul. Chrobrego wygląda jak nowa.

Kolejna kamienica na ul. Chrobrego w Bydgoszczy wygląda jak nowa. Budowla przeszła niedawno remont i na jej elewacji znów czerwona cegła kontrastuje z jasnymi elementami fasady i przyziemiem. Wcześniej odnowiono szereg innych budynków w tej części miasta, w tym również kamienice. Ale to nie koniec, gdyż trwają kolejne remonty.

Kamienica na ul. Chrobrego 3 powstała w latach 1895-1900 na zlecenie inżyniera R. Schliefa. Liczący trzy kondygnacje i nieużytkowe poddasze budynek wzniesiono na planie litery „C”. Symetria kamienicy jest od strony ulicy podkreślona ryzalitem. Wieńczy go fronton z datą zakończenia budowy. W ceglano-tynkowanej fasadzie widoczne są boniowania w poziomie parteru oraz ozdobne konsole pod okapem. W ryzalicie umieszczono również wysokie drzwi wejściowe z naświetlem. Konserwatorski remont przywrócił dawny wygląd licowanej cegle i białym detalom. Odnowione zostały również drzwi z eleganckim zdobieniem snycerskim.

Odnowiona kamienica na ul. Chrobrego. Źródło: Miasto Bydgoszcz

kamienica na ul. Chrobrego


Niestety, przy całym nakładzie pracy i finansowym w oczy dobitnie rzuca się stolarka okienna budynku. Zaledwie jeden lokal posiada okna naśladujące pierwotne podziały, które stosowano dawniej przy budowie większości kamienic. Pozostałe posiadają dwa pola i nie potrzeba wprawnego oka aby zauważyć, jak bardzo nie pasują one do tego typu architektury sprzed ponad wieku. Wciąż nie ma w Polsce prawa, które skutecznie chroniłoby budynki przed takimi działaniami, przez co nawet najpiękniejsza kamienica może paść ofiarą takiej samowolki. Nowe okna do kamienicy powinny przypominać te zamontowane oryginalnie w budynku. Stolarka jest częścią fasady i nie powinna zaburzać jej stylu, a wręcz go podkreślać.

W ostatnich latach w tej części Śródmieścia wyremontowana została większość wiekowych budynków wzdłuż ul. Bolesława Chrobrego, między innymi sąsiednia kamienica z numerem 5 oraz szereg budynków vis-à-vis. W przywróceniu estetycznego wyglądu ul. Chrobrego pomogły również działania miasta. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski przebudowano chodniki oraz dosadzono szpaler drzew. Ulica objęta została też miejskim monitoringiem. Zamontowano też lepiej widoczne oznakowanie oraz słupki wygrodzeniowe w rejonie przejść dla pieszych. Cześć remontów wspierały miejskie dotacje.

Kamienica na ul. Chrobrego przed i po remoncie. Źródło: Miasto Bydgoszcz i Google Maps

Ul. Chrobrego przed i po remoncie. Źródło: Miasto Bydgoszcz i Google Maps

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: Miasto Bydgoszcz

Zobacz też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Kamienica | Renowacja | Bydgoszcz

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły