Była zniszczona. Rzeźba “Dziewczyna z książką” wróciła na Powiśle

Dziewczyna z książką to rzeźba, która odsłonięta została na początku lat 50. XX wieku w sąsiedztwie pawilonu dziecięcego w ówczesnym Centralnym Parku Kultury. Rzeźba była uszkodzona i zabrudzona. Wykonano prace naprawcze, dzięki którym wygląda jak nowa.

Centralny Park Kultury dziś działa pod nazwą park im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego. Park ten stworzono po wyburzeniu części przedwojennych kamienic, między skarpą, ulicami Rozbrat i Czerniakowską a Wisłą. CPK zrealizowano tylko w części, a pierwotnie plan zakładał stworzenie tu ogromnego terenu zieleni o powierzchni 184 ha, który miał ciągnąć się od Lasu Kabackiego, przez Powiśle aż do Puszczy Kampinoskiej. Dziewczyna z książką jest pamiątką po tych pierwotnych założeniach.

Dziewczynkę stworzył rzeźbiarz Wiesław Müldner-Nieckowski. Rzeźba przedstawia smukłą postać, która w lewej ręce trzyma książkę, a w prawej gęsie pióro. Wiesław Müldner-Nieckowski jest autorem licznych rzeźb wolno stojących na Starym i Nowym Mieście m.in. Biały niedźwiedź na Rynku Nowego Miasta, Osaczony dzik na ul. Freta, Cztery wiatry na ul. Długiej 38/40, tympanon Pałacu Prymasowskiego, Słońce i motyl na Osiedlu Młodych, Gladiator nad szczytem tympanonu pałacu Krasińskich.

Niestety z biegiem lat rzeźba dziewczyny z książką znacznie ucierpiała. Figura straciła ręce i książkę, a rysy twarzy uległy zatarciu. W 2019 r. przy wsparciu Stołecznego Konserwatora Zabytkow została wpisana do rejestru zabytków. Wtedy też zapadła decyzja o jej restauracji.

fot. archiwum rodzinne Muldner-Nieckowskich

Dzięki życzliwości nieżyjącego już prof. Wiesława Procyka rzeźba została przewieziona na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odnalezionej w archiwach rodziny Müldner-Nieckowskiego, studenci wykonali konserwację i rekonstrukcję brakujących detali oraz nową okładzinę cokołu. Po 70 latach rzeźba znów została odsłonięta przywołując klimat lat odbudowy i nowego urządzania powojennej Warszawy.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie