Ceglane osiedle w Belgii. Powstało dla niepełnosprawnych umysłowo

Nietypowe ceglane osiedle zaprojektowali architekci z pracowni Bureau DBG. Obiekt powstał jako centrum pomocy osobom z niepełnosprawnością umysłową lub wieloaspektową.

Pracując nad projektem budynku architekci chcieli, aby ułatwiał opiekę nad pacjentami i mieszkańcom umożliwiał integrację. W sąsiedztwie osiedla znajduje się sporo terenów zielonych i rekreacyjnych. Ceglane osiedle zostało zaprojektowane jako ciąg różnych domów o tej samej typologii, co otaczające budynki. Wysokość konstrukcji, dwuspadowe dachy i wszechobecna cegła zostały dobrane tak, by wtapiać się w otoczenie i tworzyć domową atmosferę.

O domową atmosferę architekci chcieli też zadbać w środku. Cztery obszary mieszkalne umieszczono na parterze, a każdy z nich ma własne wejście i dysponuje częścią zewnętrzną. Pomieszczenia sypialne znalazły się na pierwszym piętrze i są połączone z częściami dziennymi. W kompleksie nie zabrakło pomieszczeń dla opiekunów i salek zabiegów terapeutycznych.

Projektując elewację architekci sięgnęli po cegłę Metropolis Aula Rood od Wienerberger. Cegła ozdobiła każdą ścianę obiektu. Aby wizualnie urozmaicić elewację architekci sięgnęli po artystyczny zabieg. Część cegieł została nieco wysunięta ze ścian tworząc ciekawy wzór. W słoneczne dni słońce rzuca cień na ceglane wypustki sprawiając, że elewacja delikatnie zmienia swój wygląd z godziny na godzinę.

Ceglane osiedle


Budynek projektu Bureau DBG walczy o tytuł najlepszego obiektu z cegły w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Budynek zgłoszony został do kategorii Living TogetherFinał konkursu już 23 września! W tym roku wyjątkowo wydarzenie odbędzie się online. Transmisję będzie można śledzić na żywo wchodząc na oficjalną stronę www.brickaward.com.

W zestawieniu najlepszych 50 budynków z cegły Polskę reprezentuje projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe, który zdobył Grand Prix w lokalnej, polskiej edycji konkursu. O polskim budynku przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | DomHistoria | Renowacja

 

fot. Dries Goesaert, źródło: materiały prasowe Wienerberger Brick Award

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły