„By podkreślić jego rangę, zdecydowałyśmy się na zlokalizowanie go na osi alei wytyczonej przez istniejące budynki laboratoriów. Sama działka, jak i najbliższa okolica, to w dużej mierze płaskie i puste przestrzenie, dlatego, by zniwelować efekt przytłoczenia, wprowadziłyśmy półotwartą strefę wypoczynku – wewnętrzny dziedziniec z zielenią i fontanną. Dynamiki tej prostej formie budynku dodało obrócenie bryły powyżej parteru o 10 stopni. Dzięki temu jej górna i dolna część zaczęły się przenikać, co zostało wykorzystane zarówno w projektowaniu zewnętrza, jak i wnętrz biblioteki.” – tłumaczą autorki Zuzanna Siwek i Daria Pyjor
Pod względem funkcjonalnym obiekt podzielono na trzy strefy. Pierwsza z nich – magazynowania wraz z pomieszczeniami technicznymi – znajduje się na kondygnacji podziemnej. Drugą – publiczną – usytuowano na poziomach 0 i 1. Składają się na nią wypożyczalnia główna wraz z filiami Biblioteki Lekarskiej i Publicznej Biblioteki Koszalińskiej, kawiarnia, strefa wystawiennicza, czytelnia główna, pokoje pracy indywidualnej, sale konferencyjne i zaplecza sanitarne.
Na poziomie 2 zlokalizowano strefę trzecią – biurową.Elewację wykończono naturalnymi materiałami, subtelnie podkreślającymi różnicę w ukształtowaniu brył – dolną część budynku obłożono płytkami ceglanymi o wydłużonym formacie w ciepłoszarym kolorze, natomiast górną – płytami z wapienia.
Czytaj też: Portfolio | Architektura w Polsce | Biblioteka | Wnętrza | Poznań
źródło: Centrum Wiedzy Kognitarium w Koszalinie / Zuzanna Siwek i Daria Pyjor