Cmentarz jak ogród

Cmentarz jak ogród. Jego przestrzeń integruje się z otaczającą go naturą

Projekt nowo wybudowanego cmentarza opiera się na bogatych, istniejących już walorach otoczenia – koronach drzew starej kasztanowej alei, polach rozciągających się po horyzont, starym cmentarnym murze oraz kaplicy św. Wacława, a także szlaku prowadzącym na skalisty punkt widokowy w stronę szczytu Kozí hřbety. Cmentarz jak ogród to innowacyjny projekt, w którym święta przestrzeń nie została wygrodzona czytelnymi murami, lecz integruje się i przenika z otaczającą naturą.

Architekci z biura Objektor architekti zdefiniowali obszar cmentarza poprzez pryzmat kilku elementów. Podzielenie przestrzeni siatką niskich murków i ścieżek umożliwia w przyszłości łatwą rozbudowę cmentarza według potrzeb przy zachowaniu ogólnej koncepcji. Pobliski krajobraz jest w większości uregulowany, pozostawia jednak pewne obszary mniej zdefiniowane, umożliwiając z czasem jeszcze ściślejsze zintegrowanie ogrodów cmentarnych z otaczającymi je zadrzewieniami, polami i łąkami.

Cmentarz jak ogród


Przy wejściu zaprojektowano budynek gospodarczy dla dozorcy cmentarza, w którym mieszczą się także ogólnodostępne toalety. Obok wyznaczono nowe miejsca parkingowe dla odwiedzających. Zabytkowa kaplica św. Wacława została wyremontowana i ponownie otwarta jako duchowe schronienie dla wszystkich tych, którzy go szukają. Gaj za kaplicą poświęcony jest alternatywnym sposobom pochówku – umieszczaniu prochów pod korzeniami drzew lub rozsypywaniu ich na łące. Wszystkie nowe obiekty posiadają prostą formę i oddają pierwszeństwo otaczającej je przyrodzie i krajobrazom. Jako materiału budulcowego użyto neutralnego betonu oraz stali.

Horyzontalność, destygmatyzacja przestrzeni, transparentność muru cmentarnego, widoki i wkomponowanie w krajobraz to główne motywy definiujące tę nowo powstałą przestrzeń publiczną.

O autorach:

Biuro Objektor powstało w 2017 roku w ramach studiów na Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze, jako platforma współpracy w dziedzinie architektury i kierunków pokrewnych. Od tego czasu architekci pracują nad projektami o różnej skali i typologii. Zespół koncentruje się obecnie zarówno na małych zadaniach, jak i na większych wyzwaniach architektonicznych.

Studio: Objektor architekti
Autorzy: Václav Šuba, Jakub Červenka i inni
Architektura krajobrazu: Lucie Medková, Vendula Krausová [kontinual]
Lokalizacja projektu: Praga-Suchdol, Republika Czeska
Fotograf: Pavel Kučera

Czytaj też: Czechy | Zieleń | Architektura sakralna | Praga | whiteMAD na Instagramie

Temat: Cmentarz jak ogród. Jego projekt integruje się z otaczającą naturą

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły