Cork inn – minimalistyczne karmniki projektu Alicji Czop

Cork inn to minimalistyczne karmniki, ale nie tylko! Ich twórczyni zaprojektowała serię obiektów ogrodowych, które przeznaczone są dla małych zwierząt. Komplet ten składa się z dwóch karmników oraz poidełka dostosowanych dla ptaków o niedużych rozmiarach jak na przykład sikorka czy mazurek.

Alicja Czop zaprojektowała również dwie budki dla ptaków, które są dopasowane do założeń budowy skrzynek lęgowych typu B. Są one otwierane, co umożliwia czyszczenie ich po każdym sezonie. Jako ostatni element Cork inn powstał hotel dla owadów zapylających, który przeznaczony jest na różnego rodzaju trzciny i trawy przyjazne zalęganiu się owadów. We wszystkich obiektach głównym wykorzystanym materiałem jest korek, czyli materiał lekki, trwały i biodegradowalny. Elementy zewnętrzne zostały wykonane ze spienionego PCW.

Korek, który m.in. izoluje ciepło, jest lekki, nieprzepuszczalny oraz wodoodporny, świetnie sprawdzi się jak główny materiał budki dla ptaków. Dzięki swojej naturalności i surowości, wpasowuje się w krajobraz ogrodów, lasów czy ogrodów pod względem ekologicznym i estetycznym. Z perspektywy mieszkańców budek, zapewne istotna jest przyjemna i delikatna struktura budowy korka.

Dlaczego budki? Skrzynki lęgowe przeznaczone są głównie dla ptaków, ale także dla nietoperzy czy szerszeni i innych, mających problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na gniazdo. Zaprojektowane przez Alicję Czop obiekty można po prostu powiesić.


Skrzynki lęgowe sprzyjają bioróżnorodności, a w odpowiednich ilościach przywracają biorównowagę. Główną zaletą ptasich budek jest oczywiście ochrona gatunkowa ich mieszkańców.

O autorce:

Alicja Czop – projektantka specjalizująca się we wzornictwie przemysłowym. W 2011 roku ukończyła Formy Przemysłowe w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie po czym przeprowadziła się do Niderlandów gdzie podjęła się studiów magisterskich na Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten w Hadze, na których obroniła się w lipcu 2019 roku. W trakcie studiów podjęła się kilku staży, aby móc rozwijać swoją wiedzę na temat różnych typów dizajnu co łącznie ukształtowało jej wartości i to jaką projektantką się stała. Projektantka wierzy, że emocjonalna więź z obiektem jest równie istotna jak jego funkcjonalność. Design nie tylko powinien być piękny, ale również powinien mieć głębsze znaczenie, odpowiadać na konkretny problem. Dlatego też w projektach “Dare Design Studio” na pierwszym planie stawia użytkownika i jego potrzeby.

źródło: Alicja Czop – Dare Design Studio (http://daredesign-studio.com)

Czytaj też: Zwierzęta | Minimalizm | Budki lęgowe  | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie