Czarny elegant. Jednorodzinny dom w Gruszczynie

Jednorodzinny dom w Gruszczynie zaprojektował architekt Jakub Sucharski w ramach Pracowni Projektowej Sucharski. To nowoczesna konstrukcja, która spodoba się fanom modernizmu.

Projektując budynek architekt dokładnie poznał potrzeby klientów. Świadomi inwestorzy mieli bardzo sprecyzowane założenia. Postrzegali dom jako azyl, miejsce spokoju dające im poczucie intymności. Chcieli, by ich dom był przestrzenią, która pozwoli im uciec od codziennego zgiełku. Jednocześnie jego forma pozwoli mu wtopić się w otoczenie i zadba o poczucie intymności.

Architekt zaprojektował prostą bryłę o czarnej elewacji. Dom charakteryzuje prosty i czytelny układ z podziałem na strefę dzienną i nocną rodziców na parterze oraz część dla dzieci i pokoje gościnne na piętrze.

Mimo surowości dom posiada liczne, symetryczne osie widokowe. Dobór każdego elementu został starannie przemyślany i skupiony tylko na tych potrzebnych – opisuje autor projektu.

Przysłonięty ścianą taras daje poczucie intymności również na piętrze. Wewnętrzny dziedziniec strefujący bryłę domu podkreśla niewielką ingerencję w teren i sprawia wrażenie, jakby dom stał tam już wiele lat. Wrażenie potęgują drzewa, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie domu.


Projekt budynku rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Dom jednorodzinny autorstwa Pracowni Projektowej Sucharski rywalizował w kategorii Feeling at home, w której nagradzane są budynku jednorodzinne.

Zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

KATEGORIE KONKURSOWE

Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

projekt: Pracownia Projektowa Sucharski (sucharski.pl)

źródło: Brick Award

Czytaj też: Cegła | Elewacja | Dom jednorodzinny | PoznańwhiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.