I miejsce - najlepszy dom jednorodzinny w Czechach

Czech Architecture Award 2022. Prezentujemy najlepsze budynki w Czechach!

Czech Architecture Award 2022 to coroczny konkurs organizowany przez Czeską Izbę Architektów. Międzynarodowe jury złożone z siedmiu doświadczonych architektów oceniło łącznie 201 projektów o różnej skali, funkcji procesie realizacji. W efekcie wyłonionych zostało pięciu finalistów, spośród których wybrano zwycięzcę głównej nagrody. Każdy z finalistów reprezentuje oddzielną kategorię architektury. W efekcie powstał reprezentatywny przegląd najlepszych budynków w Republice Czeskiej z roku 2022. Dziękujemy za wsparcie merytoryczne czeskiej agencji Linka News

Czech Architecture Award 2022 – finaliści  

Spośród zgłoszony 201 realizacji, które powstały od początku, do końca 2021 roku, międzynarodowe jury wybrało pięciu finalistów reprezentujących oddzielne kategorie architektoniczne. Wśród nich wyłoniono kategorie: Residential, Culture, Educational, Public Space + Landscape oraz Commercial.


Najlepszy budynek edukacyjny w Czechach – biblioteka w dawnej plebani

Co: Biblioteka miejska IGI Library / Gdzie: Liberec / Kto: atakarchitekti / Ile: 590 m²

Najlepszym budynkiem edukacyjnym w Czechach jest IGI Library, czyli biblioteka miejska zaprojektowana przez architektów z pracowni atakarchitekti. Architekci przekształcili dawną plebanię i przyległe do niej tereny w nowe centrum kultury, w którym mieści się biblioteka, sala wielofunkcyjna, klub i ośrodek porodowy. Obszerny program wymagał rozbudowy plebanii. Architekci postawili na dobudówkę, tworzącą ciemny monolit, który kontrastuje z zabytkowym budynkiem i pobliskimi ogrodami zamkowymi. Architekci: atakarchitekti (www.atakarchitekti.com) / zdjęcia: Tomáš Souček 

 


Najlepsza przestrzeń publiczna w Czechach – The Guard Patrol

Co: Punkt widokowy The Guard Patrol / Gdzie: Rokytnice nad Jizerou / Kto: Mjölk architekti / Ile: 50 m²

Punkt widokowy zbudowany został w miejscowości Rokytnice nad Jizerou, zaledwie trzy kilometry od Szklarskiej Poręby. Jego projekt wykonali architekci z biura Mjölk architekti. Miejscowi nazywają ją Górą Stráž lub Strážník. Wyniesione miejsce przed wiekami służyło jako punkt do świetlnej komunikacji – w przypadku zagrożenia miejscowi rozpalali ogień ostrzegając innych przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Dziś nie ma już potrzeby wysyłania sygnałów dymnych, dlatego miejsce z powodzeniem może służyć jako turystyczna atrakcja. Punkt widokowy powstał w ramach projektu rozpoczętego w 2014 roku. Architekci zaczęli wtedy projektować małe punkty widokowe w regionie. Pierwotnie miejskie władze chciały zbudować klasyczną więżę widokową, jednak architekci przekonali ich do zmiany pomysłu. Więcej na temat najlepszej przestrzeni publicznej w Czechach przeczytasz TUTAJ! Architekci: Mjölk architekti (www.mjolk.cz) / zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

 


Najlepsza instytucja kultury w Czechach – Pavilion Z

Co: Wielofunkcyjny pawilon Pavilion Z / Gdzie: Czeskie Budziejowice / Kto: A8000 / Ile: 2400 m²

Najlepszym obiektem w kategorii instytucje kultury w Czechach jest zmodernizowany obiekt wystawowy zlokalizowany w Czeskich Budziejowicach. Autorami przebudowy są architekci z pracowni A8000 w składzie: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeniště, Petr Hornát. Zadaniem architektów było przebudowanie zastanego pawilonu w wielofunkcyjną salę widowiskową. Projekt opiera się na kształcie oryginalnego budynku, który składał się z trzech stopniowanych brył i jest inspirowany roślinami procesem uprawy bonsai. Po oczyszczeniu wnętrza i elewacji powstaje przestronny i elegancki pawilon, który oferuje bardzo zróżnicowaną przestrzeń, którą można dowolnie aranżować i pomieścić najróżniejsze imprezy. Architekci: A8000 (www.a8000.cz) / zdjęcia: Ondřej Bouška (www.ondrejbouska.com)

 


Najlepszy obiekt komercyjny w Czechach – Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych

Co: Budynek komercyjny Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych / Gdzie: Praga / Kto: TaK Architects / Ile: 7 862 m²

Architekci TaK zrekonstruowali jeden z największych najważniejszych zabytków architektury funkcjonalistycznej okresu międzywojennego. Ukończony w 1935 roku Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych (Palace of Electric Enterprises) mieści się w samym centrum czeskiej Pragi. Głównym założeniem rozbudowanej i wyjątkowej pod względem technicznym rekonstrukcji było zachowanie istotnych części budynku w ich autentycznej formie, lecz jendocześnie przeformatowanie całego budynku na nowoczesny i w pełni funkcjonalny budynek administracyjny, oferujący inspirującą przestrzeń do pracy. Architekci: TaK Architects (www.tak2002.cz) / zdjęcia: KIVA (www.kiva.cz)

 


I miejsce – najlepszy dom jednorodzinny w Czechach

Co: Dom jednorodzinny Kozina House / Gdzie: Trhové Sviny /Kto: Atelier 111 Architekti  / Ile: 340 m²

Zwycięzcą całego konkursu Czech Architecture Award 2022 jest reprezentant kategorii Residential. Najlepszy dom jednorodzinny w Czechach o nazwie Kozina House zaprojektowali architekci z pracowni Atelier 111 Architekti. Architekci Barbora i Jiří Weinzettl stworzyli dom w historycznej części małego miasteczka Kozina Czechach. Architekci połączyli dwa sąsiadujące ze sobą domy, oczyścili je niepasujących elementów  i zrekonstruowali budynki z uwzględnieniem historii, kształtu, wielkości i tradycyjnych materiałów. W efekcie powstał nietuzinkowy dom, który łączy w sobie nowoczesną funkcjonalność z historycznym sznytem i rzemiosłem. Architekci: Atelier 111 Architekti (www.atelier111.cz) /  zdjęcia: Alex Shoots Buildings, (www.alexshootsbuildings.com).

To już wszystkie nagrodzone w tegorocznym konkursie budynki z Czech. Jak oceniacie poziom architektury w Czechach? Dajcie znać!

źródło: Czech Architecture Award 2022 / Linka News

Czytaj też: Czechy | Ciekawostki | Dom jednorodzinny | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie  | Praga