Danziger Hof
Lata 1920-1930, Źródło: Bildarchiv Foto Marburg

Czy Danziger Hof powinien wrócić na mapę Gdańska?

Trzy lata temu serwis Gdańsk Strefa Prestiżu założył dwie petycje apelujące do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uwzględnienie głosu społecznego przy wydawaniu decyzji o tym, co ma powstać na miejscu pawilonu LOTu. Ich apel propagował ideę odbudowy hotelu Danziger Hof. Od tamtej pory udało się zebrać niemal 3000 podpisów.

Danziger Hof (pol. „Gdański Dwór”) powstał w latach 1896-1898 na zamówienie Heinricha Zeute, w miejscu po niwelacji bezużytecznych, nowożytnych obronnych wałów miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Wyżynnej. Zaprojektowany został w stylu neorenesansowym, nawiązującym do tzw. stylu gdańskiego. Dysponował 120 pokojami, szeregiem apartamentów oraz salą wraz z estradą na 400 osób. W obiekcie znajdowała się też restauracja, kawiarnia, cukiernia, cały szereg sklepów (jubilerski, galeria sztuki, perfumeria, drogeria i trafika) oraz salon fryzjerski.

1906, Brück & Sohn Kunstverlag Meißen, CC0, via Wikimedia Commons


Hotel działał do wybuchu II wojny światowej. W wyniku walk o Gdańsk w marcu 1945 obiekt (podobnie jak duża część zabudowy historycznego centrum) został zrujnowany. Po rozbiórce ruin pozostał pusty plac, na którym po pewnym czasie powstało wesołe miasteczko. W 1961 na miejscu zburzonego hotelu wybudowano budynek mieszczący pawilon meblowy, który w 1972 roku zaadaptowano na potrzeby biura miejskiego PLL LOT. Twórcy petycji zwrócili uwagę na liczne związki obiektu z polskimi mieszkańcami dawnego Gdańska.

Część treści petycji brzmiała: W budynku tym Ignacy Paderewski ogłosił powołanie Rzeczpospolitej Polskiej z sobą jako prezydentem i zapowiedział obsadzenie Gdańska przez armię generała Józefa Hallera. To ten budynek był miejscem spotkań gdańskich Polaków, polskojęzycznych wydarzeń kulturalnych, a także pierwszą siedzibą Delegata Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, który dał zaczątek późniejszemu stanowisku Generalnego Komisarza RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Wojciech Kossak pracował tu nad dokończeniem obrazów zamówionych przez cesarza dla gdańskich huzarów. Występowała tu orkiestra Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odbywały się koncerty polskiego chóru “Moniuszko”, spektakle polskiego Koła Miłośników Sceny. W końcu lat 20. umieszczono w części kompleksu hotelowego brytyjski, a z czasem brytyjsko-polski bank, do którego należała cała nieruchomość.

Danziger Hof w latach 1920-1930 oraz obecny budynek LOT-u. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg i Google Maps

Nadal nie podjęto konkretnych decyzji co do przyszłości działki, lecz jak zauważyli twórcy petycji “odbudowa historycznej bryły hotelu przywróciłaby tak pożądaną równowagę stylistyczną i estetyczną po obu stronach Bramy Wyżynnej i Zespołu Przedbramia.”

Źródło: gdanskstrefa.com

Zobacz też: Architektura | Hotel | Miasto | Gdańsk | Historia