źródło: Fabryka Pełna Życia

Dąbrowa Górnicza: Fabryka Pełna Życia w miejscu dawnego zakładu

Dla mieszkańców będzie to zupełnie nowa jakość. Fabryka Pełna Życia powstanie w miejscu dawnego zakładu Defum. Realizująca inwestycję spółka uzyskała dofinansowanie, a umowa na budowę obiektu właśnie została podpisana.

Już za kilka lat miejsce ma stać się nowym centrum Dąbrowy Górniczej. Spółka Fabryka Pełna Życia otrzymała dofinansowanie w wysokości 78 mln zł z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Miasto Dąbrowa Górnicza wygospodarowało na realizację projektu 13 mln zł. Dzięki inwestycji nowe oblicze ma zyskać sporej wielkości kwartał miasta.

Inwestycja podzielona została na kilka etapów. W ramach pierwszego zrealizowane zostaną sieci budowy systemów gromadzenia i wykorzystywania deszczówki. Zbudowany zostanie zielony pasaż, ogród deszczowy, a dawna hala montażowa znów będzie tętnić życiem. Plan zakłada, że w dawnej hali powstanie przestrzeń o uniwersalnej funkcjonalności, będzie tu można organizować konferencje, targi, koncerty i prowadzić prace biurowe.

Budowa Fabryki Pełnej Życia jest największym rewitalizacyjnym przedsięwzięciem w mieście. Projekt dzieli obiekt na kilka części. Hala Tworzeń będzie działać jako hala konferencyjno-targowo-koncertowa. Jej dach pokryje zieleń. W części północnej obiektu zaprojektowano salę do ćwiczeń teatralnych, muzycznych i organizowania warsztatów artystycznych.

Kolejny moduł (B7) to czterokondygnacyjny nowoczesny budynek biurowo-szkoleniowy. Będzie on bezpośrednio przylegać do Hali Tworzeń. Planowane jest powstanie tam Centrum Senioralnego i Integracji Międzypokoleniowej oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej. W obiekcie mają być wykorzystane proekologiczne rozwiązania z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła włącznie.

Jedna z hal Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum, fot. Arro, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2026 r. Konkurs na projekt koncepcyjny obiektu ogłoszono w 2018 r. Zwyciężyła wtedy propozycja, którą przygotowała pracownia ANALOG Piotr Śmierzewski.

W zeszłym roku spółka Fabryka Pełna Życia złożyła jeszcze jeden wniosek do Funduszu Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – o dofinasowanie w kwocie 27 milionów złotych. Środki te pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum oraz rewitalizację kolejnych 3 zabytkowych hal. Jedną z nich będzie Hala Ząbkowice o funkcji gastronomicznej i usługowej.

Dąbrowska Fabryka Obrabiarek Ponar-Defum im. Stanisława Krzynówka to zakład, w którym produkowano maszyny do obróbki metalu. Historia obiektu sięga lat 70. XIX wieku, kiedy w tym miejscu zaczął działać warsztat ślusarsko-kowalski. Zakład został zlikwidowany w 2015 r.

źródło: Fabryka Pełna Życia

Czytaj też: Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | Cegła | whiteMAD na Instagramie