Design ze smakiem. Restauracja “Lokalizacja Bistro” w Tychach

Lokalizacja Bistro to miejsce, które w Tychach działa od 2015 roku. Po latach właścicielka postanowiła odmienić jego oblicze. Projekt wnętrza lokalu przygotowały Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz.

Lokalizacja Bistro znajduje się przy ulicy Grota-Roweckiego 47 w Tychach. Przygotowanie nowego projektu wnętrza było dla architektek wyzwaniem. Lokal działa w pawilonach handlowych, a od 2015 r. zdążył zgromadzić grono wiernych fanów.

Projektantki postanowiły naprawić mankamenty poprzedniego wystroju. Wcześniej brakowało tu lady sprzedażowej, która byłaby centralnym punktem i witała wchodzących do środka gości. Obsłudze brakowało też miejsca w strefie sprzedaży, między innymi służącego eksponowaniu produktów (w tym chleba własnego wypieku). Architektki na nowo przeanalizowały układ stolików i miejsc siedzących.

Potrzebne były zarówno zmiany funkcjonalne jak i wizualne tego miejsca. Właścicielka bardzo chciała by miejsce nabrało lekkości, tak by odbiór był spójny z brandingiem jaki stworzyła na social mediach. Chciała poczuć nową energię tego miejsca. Miało być jasno i przejrzyście, lekko, ale z charakterem. W duchu minimalizmu, ale przytulnie – tłumaczą architektki.

Największe zmiany nastąpiły we wspomnianej już strefie sprzedaży. Teraz pierwsze co widać po przekroczeniu progu to sporych rozmiarów lada, wykończona płytkami terazzo oraz mniejszymi kafelkami Paradyż z kolekcji Neve Creative projektu Mai Ganszyniec. Całość utrzymana jest w kolorze ciepłego i zgaszonego różu, który nawiązuje do koloru ceglastego.


Tuż za ladą ustawiono drewniany, ażurowy regał. Stanowi on formę ścianki działowej pomiędzy kuchnią a salą. Odświeżone wnętrze mieni się teraz w nowej palecie barw. Ściany w kolorze złamanej bieli przewrotnie zakończono odcięciem pod sufitem w kolorze pudrowym. Również sam sufit oraz wszystkie instalacje zostały pomalowane na ten delikatny kolor. Na suficie zawieszono białe oświetlenie i szyny z reflektorami. Oświetlenie dopełniają jeszcze dekoracyjne lampy kule nad stolikami.

Warto zwrócić uwagę na witryny okienne. Ich duży rozmiar jest atutem miejsca, teraz witryny zyskały dekoracyjną, czarną mozaikę.

Patrząc od ulicy ma się wrażenie, że elewacja jest wciągnięta do wnętrza poprzez duże przeszklenia – dodają autorki projektu.

Przy oknie obok wejścia ustawiono stolik z blatem terazzo na stalowej konstrukcji wraz z hokerami. Głębiej w ciekawy sposób wykorzystano parapet – pokryty czarną mozaiką służy teraz jako siedzisko.

projekt: Kubieniec + Długosz (www.kubieniecdlugosz.com)

zdjęcia: Polewany Photos (www.polewany.com)

Czytaj też: Restauracja | Wnętrza | Tychy | Eklektyzm | Architektura w Polsce | Detal | whiteMAD na Instagramie